TopTip

Z domova
Spomíname na zosnulých: Mons. František Tondra

Spomíname na zosnulých: Mons. František Tondra Spišskú kapitulu a hrob biskupa Františka Tondru navštívil generálny riaditeľ Rádia LUMEN, otec Juraj Spuchľák

V našich spomienkach na zosnulých zakladateľov a spolupracovníkov sme sa presunuli na spiš. Otec biskup František Tondra bol blízky najmä poslucháčom Rádia LUMEN v naživo moderovaných diskusiách. 

Otec biskup František Tondra bol tiež aktívny v procese začiatku vysielania Rádia LUMEN. To začínalo veľmi skromne šírením signálu len vo vybraných častiach Banskej Bystrice. A práve vtedy bola veľmi dôležitá podpora aj ďalších otcov biskupov okrem Rudolfa Baláža. Pre myšlienku kresťanského rádia sa vtedy nadchol aj biskup František Tondra a biskupovi Balážovi aktívne pomáhal pri rozširovaní signálu Rádia LUMEN aj do iných oblastí Slovenska. 

"Spišský biskup František Tondra veľa pomohol aj tým, že sám osobne roky ako prednášajúci na vysokých školách a ešte aj v čase keď bol predseda KBS pravidelne prichádzal do rádia. Mal skutočne veľa iných povinností, bol členom rôznych rád a zoskupení, jednoducho bol značne zaneprázdnený, ale čas na cestu do Banskej Bystrice do živého vysielania si vždy našiel. Hovoril o morálke s poslucháčmi, reagoval naživo vo vysielaní na ich rôzne otázky," spomína na prínos biskupa Františka Tondru otec Juraj Spuchľák. 

Miesto posledného odpočinku biskupa Františka Tondru

Zaujímavú skúsenosť s biskupom Tondrom mal aj redaktor Ivo Novák, ktorý si zaspomínal na duchovnú obnovu pred Vianocami v roku 2011: "Pán biskup, už ako emeritný spišský biskup, viedol duchovnú obnovu pred Vianocami. Na prvý deň nakoniec nemohol prísť pre silné sneženie na horských priechodoch, ktoré boli neprejazdné. Hneď po zlepšení počasia sa však vydal do Banskej Bystrice a dodnes si pamätám ako nám - hudobníkom na duchovnej obnove trpezlivo ukazoval nezabudnuteľným gestom s modlitebníkom v ruke, že je čas na pieseň. A to vtedy sme ani len netušili, že Pán Boh si ho povolá o necelý polrok k sebe," uviedol redaktor Ivo Novák. 

V sobotu 3. novembra si spomíname v rámci dušičkových dní na spišského biskupa Františka Tondru. Spomeňte si aj vy na neho vo svojich modlitbách. 

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 13.11.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby reč srdca a dialóg vždy víťazili nad rečou zbraní.
 • Úmysel KBS na november: Nech nás pripomienka svätých a našich zosnulých veriacich podnieti ku skutkom pravej lásky.
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Ako poďakovanie za úspešnú operáciu mojej mamy. Evka
 • Za chorú sestru Danielku, za jej uzdravenie, úspešné liečenie v nemocnici a za Božiu pomoc pre ňu v tejto ťažkej skúške, za trpezlivosť a potrebné sily, aby mohla znášať svoju chorobu. Ivana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.