TopTip

Z domova
Spomíname na zosnulých: Mons. Rudolf Baláž

Spomíname na zosnulých: Mons. Rudolf Baláž Pamiatku biskupa Rudolfa Baláža si uctili zľava: Martin Šajgalík, editor programu Rádia LUMEN, Zuzana Szakácsová, výkonná riaditeľka a Juraj Spuchľák, generálny riaditeľ Rádia LUMEN

V Rádiu LUMEN v rámci dušičkového času spomíname na zosnulých, ktorí zanechali výraznú stopu u nás v rádiu. Začali sme v Nevoľnom neďaleko Kremnice. 

V tomto období si spomíname na našich blízkych. V Rádiu LUMEN spomíname aj na banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža, ktorý sa stal hýbateľom vzniku a rozvoja rádia nielen na území vlastnej banskobystrickej diecézy, ale v rámci celého Slovenska. Vďaka nemu bolo Rádio LUMEN prijaté všetkými otcami biskupmi. 

V roku 1992 Rudolf Baláž spolu s biskupom Pavlom Hnilicom začali budovať katolícku rozhlasovú stanicu. Zomrel 27. júla 2011, no jeho hlas zostane pre mnohých navždy spojený s Rádiom Lumen. Veľkú počúvanosť zaznamenali najmä piatkové katechézy biskupa Baláža. Spomína jeho tajomník Jozef Štrba: „Tie začiatky sú niekedy ťažké, dá sa povedať, že je to taký malý zázrak. Povedzte to človeku dnešnej doby, že stal sa zázrak, lebo z ničoho sme spravili veľké dielo. Katechézy tomu veľmi pomohli, keď pán biskup za tri roky rozprával, každý piatok katechézu z Katechizmu Katolíckej cirkvi. A teraz si zoberte že to rádio by nebolo. Tak to nemôžete tým ľuďom takýmto spôsobom ponúknuť.“

Rádio LUMEN si v roku 2018 pripomína 25 rokov svojej existencie. Tento čas je pre nás zároveň príležitosťou ďakovať za prácu ľudí, ktorí už nie sú medzi nami. Za prácu tých, bez ktorých by Rádio LUMEN možno dnes vôbec neexistovalo. 

Hrob biskupa Baláža v jeho rodnej obci v Nevoľnom

Naša vďaka v tento deň patrí aj pánovi biskupovi Rudolfovi Balážovi. Odpočinutie večné daj mu, Pane!

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.01.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Za mladých, najmä z krajín Latinskej Ameriky, aby podľa príkladu Panny Márie odpovedali na Pánovo volanie a ohlasovali svetu evanjeliovú radosť.
  • Úmysel KBS na január: Aby svetové stretnutie mládeže v Paname bolo pre mladých povzbudením úprimne nasledovať svätých a blahoslavených.
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Za Božiu pomoc a zdravie pre Evičku a jej starkú. Majka
  • Za moje uzdravenie po úraze pravej ruky. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.