TopTip

Stvoriteľ a jeho stvorenie

Stvoriteľ a jeho stvorenie

Naša viera v Stvoriteľa nám dáva možnosť pochopiť zmysel a podstatu stvoreného sveta. Biblické zjavenie nám odhaľuje prítomnosť Stvoriteľa v rámci reality sveta: dozvedáme sa o Stvoriteľovi a svete – jeho stvorení.

Slovo stvorenie poukazuje na spojitosť medzi svetom a osobou Stvoriteľa; lebo svet je "dielom jeho rúk". To je dôvod, prečo je nemožné spoznať stvorenie oddelene od Stvoriteľa. 

Božie zjavenie nám dáva do pozornosti ani nie tak prírodné zákony, ako skôr činy Stvoriteľovej božskej ekonómie.

Vo svetle viery sa nám zjavuje opravdivá krása stvorenstva ako odblesku krásy a veľkoleposti svojho Stvoriteľa: „Aké mnohoraké sú tvoje diela, Pane! Všetko si múdro urobil“ (Ž 103/104, 24).

Otec tvorí skrze Syna vo Svätom Duchu

Z lásky k ľudstvu Boh vyšiel z neprístupného svetla svojho vnútrobožského života a zjavil sa vo svete, ktorý stvoril: "Dnes Slnko, ktoré nikdy nezapadá, vyšlo a svet je naplnený nádherou svetla Pánovho" (Trebník, Obrad Veľkého požehnania vody na sviatok Bohozjavenia, Druhá modlitba). 

Základom sveta je "milosť nášho Pána Ježiša Krista, láska Boha Otca a spoločenstvo Svätého Ducha" (Liturgikon, Svätá božská liturgia nášho otca svätého Jána Zlatoústeho, Anafora).

O účasti troch osôb Najsvätejšej Trojice na stvorení sveta svätý Bazil učí: "Keď uvažujete o stvorení, odporúčam vám najskôr rozmýšľať o ňom, ktorý je prvou príčinou všetkého, čo existuje: totiž o Otcovi, a potom o Synovi, ktorý je stvoriteľom, a potom o Svätom Duchu, zdokonaľovateľovi" (Bazil Veľký, O Svätom Duchu 16, 38: PG 32, 136).

Tento svet, stvorený z lásky, sa stáva chrámom, miestom a prostredím Božieho vzťahu s ľudstvom. Prítomnosť Boha vo svete, akoby v chráme, je predobrazom vstupu Božieho Syna do ľudského tela, inkarnácie (porov. Hebr 10, 5).

Zdroj: Christ - our Pascha

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa de varias plantas con chimenea y tejado a dos aguas.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.