TopTip

Svätý Otec František dal veriacim za vzor Máriu: Modlí sa ako matka

Svätý Otec František dal veriacim za vzor Máriu: Modlí sa ako matka

Panna Mária ako „žena modlitby“ – to bola téma 15. časti katechéz Svätého Otca Františka o modlitbe, ktorú predniesol pri generálnej audiencii v dnešnú stredu 18. novembra.

Pri generálnej audiencii, ktorá sa kvôli sprísneniam zdravotným opatrenam proti pandémii opäť konala v mediálnom prenose z Bibliotéky Apoštolského paláca, sa pápež František zameral na tichosť Máriinej modlitby, ktorá je odovzdaním sa Božej vôli.

„Mária sprevádza v modlitbe celý Ježišov život, až po smrť a zmŕtvychvstanie; a na konci pokračuje a sprevádza prvé kroky rodiacej sa Cirkvi,“ pripomenul Svätý Otec a zdôraznil: „Ona je prvou učeníčkou: modlí sa ako Matka a modlí sa ako učeníčka.“

Mediálna generálna audiencia mala tradičný priebeh s úvodným čítaním biblického úryvku vo svetových jazykoch prostredníctvom prítomných asistentov. Tentoraz to bol úryvok z Lukášovho evanjelia:
„A keď vykonali všetko podľa Pánovho zákona, vrátili sa do Galiley, do svojho mesta Nazareta. Chlapec rástol a mocnel, plný múdrosti, a Božia milosť bola na ňom. […] A jeho matka zachovávala všetky slová vo svojom srdci.“ (Lk 2,39-40.51)

Panna Mária, žena modlitby - 15. katechéza o modlitbe (Plné znenie katechézy bude doplnené)

V závere Svätý Otec pozdravil veriacich rôznych svetových jazykov. Poliakom pripomenul ich blahoslavenú Karolínu, mladučkú mučeníčku čistoty nazývanú aj „poľská Mária Goretti“. Zomrela ako 16-ročná v roku 1914 rukou ruského vojaka, blahorečil ju sv. Ján Pavol II. v roku 1987.

Pápež František ju dal za vzor pre dnešnú dobu týmito slovami:

„V Poľsku je dnes liturgická spomienka blahoslavenej Karoliny Kózka, panny a mučeníčky. V 16 rokoch podstúpila mučenícku smrť pri obrane cnosti čistoty. Svojím príkladom ešte i dnes ukazuje, obzvlášť mladým, hodnotu čistoty, úctu k ľudskému telu a dôstojnosť ženy. Zverte sa jej príhovoru, pretože vám pomôže dosvedčovať s odvahou kresťanské cnosti a evanjeliové hodnoty.“

Svätý Otec na záver pripomenul aj liturgický sviatok dvoch rímskych bazilík apoštolov sv. Petra a sv. Pavla:

„Dnes slávime Výročie posviacky Baziliky sv. Petra vo Vatikáne a Baziliky sv. Pavla pri Ostijskej ceste (za hradbami). Nech táto slávnosť, ktorá dáva do svetla význam chrámu, posvätnej stavby, kde sa zhromažďujú veriaci, vzbudí vo všetkých nás vedomie, že každý je povolaný byť živým chrámom Boha.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.