TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Svätý Štefan je prvý mučeník a diakon Cirkvi

Svätý Štefan je prvý mučeník a diakon Cirkvi

Svätý Štefan je prvý mučeník a diakon Cirkvi (Sk 6,5) spolu s ďalšími diakonmi, ktorých ustanovili apoštoli. Boli to Filip, Prochor, Nikanor, Timon, Parmenáš a Mikuláš. Meno Štefan naznačuje, že pochádzal z gréckeho prostredia (stefanos znamená po grécky veniec). Skutky apoštolov dosvedčujú, že Štefan konal diakonskú službu a vynikal osobitnými duchovnými darmi. Popri obsluhovaní pri stoloch aj kázal. No jeho protivníci ho obžalovali pred židovskou veľradou, že odmieta Mojžišov zákon. Pre Štefanovu horlivú a obrannú reč za Krista ho ukameňovali. 

Umučenie diakona Štefana predstavuje prvé novozákonné hagiografické rozprávanie. Nájdeme ho v Skutkoch apoštolov (kap. 6-7). Prvomučeníka Štefana kameňovali Židia mimo Jeruzalema, keď bol úrad rímskeho prefekta neobsadený, azda v roku 31 alebo 32. Ukameňovanie zodpovedalo židovským zvykom. Rimania zvyčajne nevyužívali tento spôsob trestu smrti.   

 

Relikvie prvomučeníka Štefana objavil v roku 415 kňaz Lucianus, ktorý slúžil v Caphargamale (dnes Beit Jimal 30 km západne od Jeruzalema) a napísal o tom aj správu, ktorej grécky originál preložil do latinčiny Avitus z Bragy († po roku 418).

26. decembra 415 preniesli Štefanove relikvie do Jeruzalema a uložili v chráme Hagia Sion. No už predtým Martyrologium Syriacum prisúdilo 26. december sviatku prvomučeníka Štefana. Tento dátum potom prevzalo Martyrologium Hieronymianum i Calendarium Carthaginiense.  

Jeruzalemský biskup svätý Juvenal postavil baziliku na mieste, kde mal byť diakon Štefan ukameňovaný, a v roku 439 ju nechal posvätiť alexandrijskému patriarchovi svätému Cyrilovi. Cisárovná Aelia Eudocia (†460) dala rozšíriť baziliku prvomučeníka Štefana, ktorú napokon v roku 614 zrovnali so zemou Peržania.

Diakon Štefan, známy zo Skutkov Apoštolov (6,8-8,3), bol veľmi populárny v kresťanskom svete: zachovali sa homílie od svätých Gregora z Nyssy (†394), Asteria z Amasey (†410), Augustína z Hippa (†430), Bazila zo Seleúcie (†460) a ďalších, hlavne po spomenutom objavení Štefanových relikvií, ktorých časti neskôr preniesli aj do severnej Afriky, Konštantínopolu, Ríma a rozličných biskupských sídiel na kresťanom Západe.

O šírenie kultu prvomučeníka Štefana v Afrike a odtiaľ do západnej Európy sa zvlášť zaslúžil svätý Augustín, biskup v severoafrickom Hippo. Z pera najväčšieho latinského cirkevného otca a cirkevného učiteľa sa zachovala viacero homílií ku cti svätého diakona a prvomučeníka Štefana.

Prečítajte si Augustínove Sermo 314!

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za rozumné doriešenie rodinných záležitostí. Gabriela
  • Za zastavenie pandémie na celom svete, za tých, čo sa starajú o chorých, uzdravenie chorých a obrátenie hriešnikov, za obete pandémie a ich príbuzných. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.