TopTip

Svetovú radu cirkví čaká vážna diskusia

Svetovú radu cirkví čaká vážna diskusia zdroj foto: pexels.com

Generálny sekretár Svetovej rady cirkví Ioan Sauca pripomenul, že vylúčenie nejakej cirkvi zo Svetovej rady cirkví nestojí na posúdení generálneho sekretára, ale je v kompetencii jej ústredného výboru.

V ostatných týždňoch sa množia hlasy, ktoré vzhľadom na ideologické ospravedlňovanie ruskej útočnej vojny na Ukrajine cirkevným vedením Ruskej pravoslávnej cirkvi požadujú vylúčenie tejto cirkvi zo Svetovej rady cirkví.

Sauca zdôraznil, že nemôže predvídať rozhodnutie najbližšieho ústredného výboru v polovici júna, ale vychádza z toho, že vojna bude jednou z najvýbušnejších tém, o ktorých sa bude diskutovať.

Rozhodnutie o vylúčení „môže byť prijaté len po dôkladnom zvážení, vypočutí a návšteve dotknutých cirkví, po dialógoch a diskusiách,“ zdôraznil Sauca v rozhovore pre tlačovú službu Svetovej rady cirkví.

Samotný Sauca si myslí, že sa nachádzame v „bode obratu dejín“. Ako pravoslávny kňaz trpí najmä situáciou, ktorá je v hlbokom rozpore s pravoslávnou teológiou a spiritualitou. Pripomenul svoj list patriarchovi Kirillovi, ako aj prezidentom Ruska a Ukrajiny. Sauca chápe, že všetci sú „nahnevaní, frustrovaní a sklamaní“, ale varuje pred unáhlenými radikálnymi rozhodnutiami: „Je ľahké vylúčiť, exkomunikovať a démonizovať. Ako Svetová rada cirkví sme však povolaní využiť slobodnú a bezpečnú platformu na stretávanie a dialóg, stretávať sa a počúvať jeden druhého, aj keď nemáme rovnaký názor.“

Generálny tajomník zdôraznil, že nanútený mier nie je skutočným mierom, len trvalý mier môže byť spravodlivým mierom. „Vojna nemôže byť ani spravodlivá, ani svätá. Zabíjanie znamená zabíjanie a tomu treba zabrániť prostredníctvom dialógu a zmierenia,“ povedal Sauca. Vyzval na lepšie pochopenie koreňov a príčin konfliktov, „a to sa nám podarí len prostredníctvom dialógu a počúvaním najskôr obetí a potom páchateľov“.

Čo sa týka vylúčenia nejakej cirkvi zo Svetovej rady cirkví, Sauca pripomenul prípad holandskej reformovanej cirkvi v Južnej Afrike, ktorá teologicky podporovala apartheid, čo viedlo k ostrým diskusiám medzi členskými cirkvami Svetovej rady cirkví. Nakoniec však táto cirkev sama vystúpila zo Svetovej rady cirkví, pretože bola názoru, že do nej už nemôže patriť. Diskutovalo sa aj o členstve Srbskej pravoslávnej cirkvi v Svetovej rade cirkví počas juhoslovanských vojen v 90. rokoch minulého storočia. Vtedajší najvyšší predstaviteľ Srbskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Pavle, ktorý spočiatku podporoval politické vedenie Srbska, uznal, „že sa na svojej politickej ceste odbočil nesprávne“.

Zdroj: noek

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa a più piani con grande garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.