TopTip

Sviatočné zamyslenie: Boh aj nás môže posvätiť

Sviatočné zamyslenie: Boh aj nás môže posvätiť zdroj foto: pexels.com

Na slávnosť Všetkých svätých vám prinášame zamyslenie Pavla Jurčagu, náboženského redaktora Rádia LUMEN.

Drahí bratia a sestry! Bol učiteľ, ktorý zomrel a išiel do neba. Prišiel k bráne a Peter mu hovorí: „Počkať! Poď sem! Kam ideš?“ „Ja idem tam... dnu.“ My tu máme bodový systém. A vieš, musíš mať veľa bodov, aby si išiel dnu.“ A učiteľ povedal: „Nevedel som, že sa tu niečo také uplatňuje.“ „Vieš, skúšame to,“ povedal Peter. Učiteľ bol z toho nemilo prekvapený, ale hneď nabral síl a tak mu Peter povedal: „Čo si robil, keď si bol tam dole?“ On mocne vypol hruď a povedal: „Tak, chodil som na sv. omšu každé ráno počas 40 rokov.“ Peter povedal: „Celkom dobre. To je jeden bod.“ „Čo ešte?“ „No, bol som členom spoločnosti pre tretí svet, Spoločnosti Vincenta de Paul a.... všetko.“ A ešte bol som roky vedúci fondu – dvadsať päť tisíc.“ „Veľmi dobre, veľmi dobre,“ povedal Peter, „to nie je zlé. Máš ďalší bod.“ Pri tomto bol náš učiteľ už úplne preľaknutý a sám pre seba si vravel: „Už mi pomôže len Božia milosť, aby som sa tam dostal.“ A Peter sa k nemu obrátil a povedal: „Akonáhle tomu uveríš, môžeš vojsť dnu. Pretože to je čisto nezaslúžený dar.“
Drahí bratia a sestry! Slávime sviatok všetkých svätých. Dnes sa zvláštnym spôsobom sa spájame s tými, s ktorými sme žili, ktorí nás obohatili svojím životom a ktorí zomreli v spojení s Bohom. Aj keď ich Cirkev úradným spôsobom nekanonizuje, nevyhlási za svätých, veríme, že Boh je milosrdný a našich zomrelých odmenil za ich život na zemi večnou slávou. Čo nám chce povedať týmto sviatkom? Dnešný sviatok každého z nás povoláva aby sme sa aj my usilovali o svätosť a dokonalosť. Ako? Kristus hovorí: „Kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce.” Nezáleží natoľko kde sme, ale akí sme, a akí postoj zaujímame k veciam tohto sveta. Keď sa naučíme byť verní v malom, budeme mu verní aj vo veľkých veciach. Za svätosťou nemusíme utekať do kláštora, pustovne a samoty. Svätosť sa dá budovať v každom povolaní. Veď toľko je typov svätostí, koľko je zamestnaní. 
Kto všetko sa nachádza v spoločenstve svätých? Je to pestrý zástup ľudí. Medzi nimi sú otcovia početných rodín ako i matky a starci, ale i mladíci a devy, väčšie i menšie deti. Sú medzi nimi králi, vodcovia, pápeži, biskupi a kňazi, rovnako ako pustovníci, panny spoza mreží i z víru sveta, žobráci i majetní, pracujúci i chorí. Mnohí z nich žili v ťažkých životných podmienkach, a predsa sú v nebi, kde hľadia v sláve na tvár svojho Boha. Aj títo ľudia mali svoje starosti, problémy, prekonávali ťažké choroby. Mnohí z nich boli často bez práce, bez každodenného chleba. Mnohí z nich dokonca trpeli nespravodlivú krivdu, ba prišli o to najcennejšie, čo mali – o život.
Tí, ktorých dnes oslavujeme, nám jasne hovoria, že práca, postavenie, povinnosti a všetky veci, ktoré používame, nemôžu byť posledným cieľom života človeka. Spoznali, že jediným hlavným cieľom človeka je prísť k Bohu a mať blažený večný život. To neznamená, že sa zriekli svojej práce, svojich povinností, svojho postavenia alebo vecí, ktoré vlastnili. To všetko, čo mali, čím boli a čo robili, im nebolo prekážkou na ceste k Bohu, ba práve naopak. Boha dali vo svojom živote na prvé miesto, a preto sa stali svätými.
Máme aj dôvod k nádeji, pretože aj svätí boli ľudia ako my. Chodili po našich cestách, jedli v našich reštauráciách, bývali v našich domoch; trpeli a radovali sa ako my, prežívali naše starosti a pokušenia a upadali do viny ako my. Niektorí prišli k Bohu po veľkom blúdení, obrátili sa z veľkej viny. Aj svätí prišli k cieľu nielen svojou vôľou a snahou, ale predovšetkým Božím zmilovaním. Preto smieme dúfať i my aj napriek svojim vinám a slabostiam, že nás zachráni Božia milosť. Niektorí svätí viedli taký spôsob života, ktorí sa nám zdá nenapodobniteľný, niekedy aj nesympatický, ale nezabudnime, že svätí sú ukazovateľmi cesty k Bohu, aby sme tú cestu neprehliadli. S radosťou zdravíme dnes tých, ktorí sú už v cieli a zakúsili na sebe, že sú poznamenaní Božou láskou; pre seba môžeme pevne dúfať v záchranu Božou dobrotou a mocou, pretože i my máme v duši rovnakú pečať večnej lásky Božej.    

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.