TopTip

Sviatočné zamyslenie: Eucharistia mení náš život

Sviatočné zamyslenie: Eucharistia mení náš život zdroj foto: flickr.com - CC licencia

Na slávnosť Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi vám prinášame sviatočné zamyslenie Daniela Dzurovčina, gréckokatolíckeho kňaza a predsedu správnej rady PRE LUMEN n.o.

V liturgii dnešného sviatku počúvame Ježišove slová adresované Židom: „Ja som chlieb života. Vaši otcovia jedli na púšti mannu a pomreli. Toto je ten chlieb, ktorý zostupuje z neba, aby nezomrel nik, kto bude z neho jesť. Ja som živý chlieb, ktorý zostúpil z neba. Kto bude jesť z tohto chleba, bude žiť naveky” (Jn 6, 48-51a). A následne po námietke Židov Ježiš hovorí: „Veru, veru, hovorím vám: Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život. Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň” (Jn 6, 53-54).

Z Ježišových slov vyplýva, že ak chceme mať v sebe Boží život, ak chceme vlastniť večný život, máme jesť jeho Telo a piť jeho Krv. Keď však udalosti Poslednej večere opisuje apoštol Pavol Korinťanom, upozorňuje: Nech teda človek skúma sám seba, a tak je z toho chleba a pije z kalicha. Lebo kto je a pije, a nerozoznáva telo, ten si je a pije odsúdenie“ (1 Kor 11, 28-29). Vidíme, že nestačí len jesť, je potrebné aj skúmať a rozoznávať. Kontemplovať toto tajomstvo v tichu, v ktorom Pán rozpráva. Tak ako presvätá Bohorodička, ktorá prijala Slovo najprv v mysli, až potom v tele. Nič by jej neosožilo, píše sv. Augustín, nosiť Krista vo svojom lone, keby ho nenosila s láskou i vo svojom srdci.

Mikuláš Kabasilas, východný mystik a duchovný spisovateľ 14. stor. hovorí, že Eucharistia je sviatosťou, ktorá uskutočňuje postupnú úplnú zmenu osoby človeka a premieňa ju na podobu vzkrieseného Krista. Je to grandiózna syntéza milosti a ľudskej spolupráce. Je to vrchol nášho života. Ak k nemu pristúpime, nebude nám chýbať nič z toho šťastia, ktoré hľadáme. Stôl nám už nedáva len smrť a hrob a účasť na lepšom živote. Dáva nám jeho samého, Vzkrieseného. Nie sú to viac dary Ducha, akokoľvek veľké a dôležité, ktoré by sme mohli prijať, ale je to sám Darca, dobrodinec, sám chrám, na ktorom spočívajú všetky dary. 

A práve naša spolupráca spočíva v tom, že budeme uvažovať o Eucharistii, rozjímať a kontemplovať ju. Nenechať sa ničím vyrušiť, až pokým sa tieto myšlienky nevtlačia do našej duše a neovládnu úplne srdce. Tak ako oheň nemôže pôsobiť na predmety, ktorých sa dotkne, pokým dotyk nie je trvalý, ani prerušovaná myšlienka nemôže pripraviť srdce.

Eucharistia je vrcholom, ale aj prameňom kresťanského života. Každá naša aktivita nech smeruje k zrelejšiemu sláveniu Eucharistie a uvedomelejšiemu prijímaniu Krista vo sviatosti, aby každý deň mohol Kristus meniť náš život.   

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.