TopTip

Novinky
Sviatočné zamyslenie: Koho ohlasovali Peter a Pavol

Sviatočné zamyslenie: Koho ohlasovali Peter a Pavol zdroj foto: pexels.com

Na slávnosť apoštolov sv. Petra a sv. Pavla vám ponúkame sviatočné zamyslenie Petra Tkáča, farára v Kamenci pod Vtáčnikom.

Na Ježiša sa nesmieme začať dívať naivne, primitívne, ako rozmaznané dieťa, okolo ktorého skáče mama, otec a okolo ktorého by mal skákať aj sám Pán Boh. Na Ježiša sa nesmieme začať dívať ako na teologicko-filozofický koncept; mega teóriu, v ktorej sa dokážu zorientovať len tí najviac zadumaní. Na Ježiša sa treba začať dívať s jednoduchou optikou; s totálnou dôverou, ako na Priateľa, ktorý nám je vždy blízko. Ježiš, keď nám raz skríži cestu, keď sa nám konečne stretnú pohľady, zostaneme prekvapení, aký je fajn, lahodný, príjemný, vnímavý, nenásilný, chápe nás, pozná si nás. Ježiš vie pracovať s našim vnútrom tým „najoteckovejším“ spôsobom, len aby sme začali žiť správne, v láske, pokojne a zmysluplne.
Naše ľudské snahy bývajú dlho úbohé, smiešne, zmätočné, neférové, neúprimné. Keď si však povieme, že to s Ním skúsime s väčšou čistotou a vsadíme viac na dôveru, zakúsime nečakanú duchovnú posilu, potechu, vnútorný dotyk, ktorý nám do duše vloží príjemnú predtuchu, že nablízku je čosi pekné, jedinečné, silný vzťah, do ktorého treba vstúpiť a netreba sa báť, že vyjdeme naprázdno. Ježiš si k Nemu otočenú osobu pomaly, postupne získa, privinie si ju, navedie človeka na podstatu a seba ukáže ako nevyčerpateľný prameň života.
Apoštoli Peter a Pavol, veľké postavy prvotnej Cirkvi, toto vedeli, mali to odskúšané na sebe, a s týmto Ježišom išli aj k ostatným, obyčajným, nevzdelaným, jednoduchým a neraz ťažko skúšaným ľuďom. Peter a Pavol vedeli, že Ježiš je vždy blízko pri človekovi, že netreba špeciálne osobné kvality na to, aby Ho človek mohol osloviť. Vedeli, že Ježiš nie je ako ostatní ľudia. Pri Ježišovi sa netreba báť súdu, odmietnutia, odvrhnutia, neprijatia. Toto je ten zlatý kľúč, ktorý otvára dvere do skutočného duchovného života; Ježiš nás nepodmienečne miluje a vždy nás bude milovať takých, akí sme.
Apoštoli Peter a Pavol ponúkali tohto Ježiša. Ježiš našich apoštolov Petra a Pavla bol najprv „milujúci Priateľ človeka“. Ľudia, ktorí ich počúvali, rýchlo pochopili, že Ježiša treba hneď a bez obáv osloviť a neprestať mu totálne dôverovať. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 13.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beátku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
  • Za uzdravenie mysle od úzkostí a strachu pre Helu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.