TopTip

Sviatočné zamyslenie Mons. Mariána Chovanca: Viera nie je slepá

Sviatočné zamyslenie Mons. Mariána Chovanca: Viera nie je slepá zdroj foto: pexels.com

Na Veľkonočnú nedeľu vám prinášame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.

Evanjelium: Jn 20, 1-9

            Veľkonočná nedeľa, deň zmŕtvychvstania Krista Pána, je „nedeľou všetkých nedieľ“.  V Kristovej Cirkvi je nedeľa „Pánov deň“. Je to zároveň prvý aj posledný deň týždňa; je to začiatok a koniec všetkého. Pánov deň symbolizuje podstatu, základné vlastnosti Krista Pána – všemohúceho Boha. 

V Zjavení apoštola Jána (Zjv 22, 12-14) čítame: „Hľa, prídem čoskoro a moja odplata so mnou; odmením každého podľa jeho skutkov. Ja som Alfa a Omega, Prvý a Posledný, Počiatok a Koniec. Blahoslavení sú tí, čo si vypierajú rúcha: budú mať moc nad stromom života a budú môcť vstúpiť bránami mesta.“

Z dnešného úryvku evanjelia sme sa dozvedeli, že Ježiš – zabitý rukami nepriateľov a pochovaný rukami priateľov – už v hrobe nie je. Mária Magdaléna sa o tom presvedčila a oznámila to Cirkvi na čele s Petrom.

Opisy veľkonočných udalostí sa v evanjeliách značne líšia – majú spoločné iba podstatné elementy: prázdny hrob, predpoveď zmŕtvychvstania a stretnutia so zmŕtvychvstalým Pánom – najprv nespoznaným a potom spoznaným skrze Slovo a Chlieb. Každý z evanjelistov zdôrazňuje iný aspekt tejto prelomovej udalosti. Možno povedať, že štyria evanjelisti predstavujú štvorrozmernú víziu veľkonočného tajomstva.

Ján evanjelista, vedomý si toho, že patrí k posledným žijúcim, ktorí videli Pána, mimoriadne zdôrazňuje význam „viery bez videnia“. Teda: vidím fakt a verím v to, čo fakt znamená.

Človekom je ten, kto vie chápať. Každá udalosť je znakom, a znak má hodnotu iba pre toho, kto chápe. Viera nie je slepá; je inteligenciou, ktorá chápe význam faktov a uvedomuje si prečo sú také, a nie iné. Viera nie je naivnosťou; je najmúdrejším chápaním skutočnosti.

Fakt prázdneho hrobu je znakom, že Pán Ježiš je naozaj „Prvý a Posledný“. Preto sa nikdy nemusíme báť života; nemusíme si zúfať nad silou zla; neplačme ani nad bolesťami všedných dní.

Náš Pán vstal z mŕtvych – a my, ktorí ho nasledujeme, vstaneme raz do nového života spolu s ním.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.