TopTip

Sviatočné zamyslenie: Smerovať do neba

Sviatočné zamyslenie: Smerovať do neba zdroj foto: pexels.com

Na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie vám prinášame sviatočné zamyslenie Borisa Brutovského, duchovného správcu Katolíckeho gymnázia Štefana Moyzesa v B. Bystrici.

V jednej knihe s príbehmi určenými na zamyslenie som narazil na zaujímavú štatistiku. Jej cieľom je percentuálne zhodnotiť, čomu sa približne 75-ročný človek počas života v priemere venoval. Tak napríklad vraj až 23 rokov venuje spánku, celých 19 rokov práci, 9 rokov zábave a sledovaniu televízie. Zaujímavé číslo je tiež v súvislosti s časom venovaným zovňajšku, teda kozmetike a nákupom oblečenia. Je to vraj až 7,5 roka. Jedenie zaberie podľa štatistiky celých 6 rokov. A rovnako 6 rokov venuje cestovaniu. Čo nám ešte chýba? Aha, duchovný život, modlitba, bohoslužby. Tak na tie vraj za celý život, keď sa všetko sčíta, minie pol roka. Ak ste si počítali tie jednotlivé údaje, súčet nie je 75 rokov. Teda ostávajú ešte 4 roky na všeličo iné.

Či sa dá spomínaným číslam veriť alebo nie, ostáva na vás. No určite to vedie k zamysleniu. Mňa určite. Komu a čomu dávam svoj čas? Čo to o mne hovorí? Nikto nepochybuje o potrebe spánku, ani o povinnosti pracovať a zarábať na každodenný chlieb, aj oddych a zábava je potrebná. Dožičiť si čas na stolovanie, zvlášť s rodinou či priateľmi, je vecou zvlášť dnes tak prepotrebnou. Ale ten nepomer toho všetkého, čomu človek venuje čas a koľko z toho duchovnému životu, tak to ma posadilo do kresla. A netreba byť seniorom, aby som si urobil reflexiu nad tým, koľko rokov som čomu venoval. Stačí sa pozrieť na včerajší deň. Však?

K tomuto všetkému ma vyprovokovala tzv. modlitba dňa zo slávnosti Nanebovzatia Panny Márie, v ktorej sa kňaz modlí, aby nám Boh pomáhal, „aby sme vždy smerovali k nebu a mohli mať s ňou [Pannou Máriou] účasť na večnej blaženosti.“ Smerovať k nebu. A nie iba dnes, či v nedeľu. Ale vždy. Odvážna prosba s odvážnymi dôsledkami.  Ak sa teda vrátim k svojej spomienke možno len na ten včerajšok, alebo možno aj na túto chvíľu dňa, čo by povedalo moje osobné GPS-ko, navigácia? Aký cieľ cesty by mi na základe zvolených životných preferencií vyhodilo na „displeji“? Bola by cieľová stanica NEBO?

Aj nanebovzatá Panna Mária potrebovala spánok, určite nežila len zo vzduchu, mala svoje povinnosti a vzťahy, no neprestávala byť učeníčkou a nasledovníčkou svojho Syna. Pripomína mi to slová z Písma, ktoré čítame v breviári počas záverečnej modlitby dňa, tzv. kompletória: „Počúvaj Izrael, Pán, náš Boh je jediný Pán! Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou silou. A tieto slová, ktoré ti ja dnes hovorím, budú v tvojom srdci, budeš ich opakovať svojim synom a hovoriť o nich, či budeš sedieť vo svojom dome alebo cestovať, či budeš líhať alebo vstávať.“

Nech nám, bratia a sestry, naša Nebeská Matka vyprosí milosť premeniť celý náš život na jednu krásnu bohoslužbu, aby sme vždy smerovali k nebu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.