TopTip

Sviatok Premenenia Pána

Sviatok Premenenia Pána Ikona Premenenia Pána.

„Sväté premenenie nášho Pána, Boha a Spasiteľa Ježiša Krista“ je jedným z dvanástich veľkých sviatkov v gréckokatolíckej cirkvi. Slávi sa 6. augusta, ale má aj deň predsviatku (5. august) a obdobie posviatku (do 13. augusta).

V Konštantínopole začali sláviť sviatok Metamorphosis tou Kyriou najneskôr na začiatku 8. storočia. Do byzantského kalendára ho prevzali z Jeruzalema. Až v roku 1457 rímsky pápež Kalixt III. zaviedol In Transfiguratione Domini ako záväzný sviatok pre celú latinskú Cirkev.

Latinské i byzantské bohoslužobné texty reflektujú Ježišovo premenenie na vysokom vrchu pred apoštolmi Petrom, Jakubom a Jánom (porov. Mt 17,1–6; Mk 9,1–8; Lk 9,28–36).

Byzantské bohoslužobné texty tohto sviatku sú dielami svätých Kozmu Majumského a Jána Damaského a spájajú udalosť Premenenia s utrpením a vzkriesením Ježiša Krista.

Na vrchu (ktorý cirkevná tradícia stotožňuje s Táborom) Ježiš „ukázal slávu svojho božstva“, aby „živo predstavil svoje vzkriesenie“ a „dokázal nádheru svojho vzkriesenia“ (večiereň). Anticipáciou svojho zmŕtvychvstania chcel Ježiš posilniť vieru najbližších učeníkov, „aby sa nepohoršili nad jeho smrťou na kríži“ (prefácia latinskej omše), „aby neklesli, až uzrú Pánovo utrpenie“ (večiereň). 

Pri Pánovom premenení sa zjavila celá Trojica, „v žiarivom oblaku zjavil sa Duch Svätý a bolo počuť Otcov hlas“ (úvodný spev omše). „Kristus, od vekov žiariaci pred slnkom, žil na zemi v tele ako človek. Pred svojím umučením na kríži odkryl obraz božskej veleby. Dnes na vrchu Tábore tajomne zobrazuje Trojicu... Poďte, vystúpme na Pánov vrch, do domu nášho Boha. Uvidíme slávu jeho premenenia; on má slávu jednorodeného od Otca. Prijmime svetlo zo svetla. S povzneseným duchom večne oslavujme najsvätejšiu Trojicu“ (večiereň).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.