TopTip

Sviatoslav Ševčuk označil nezávislosť Ukrajiny za dar od Boha

Sviatoslav Ševčuk označil nezávislosť Ukrajiny za dar od Boha zdroj foto: pixabay.com

Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi označil nezávislosť Ukrajiny za dar od Boha. Pri príležitosti 30. výročia vyhlásenia nezávislosti Ukrajiny 24. augusta väčší arcibiskup Sviatoslav Ševčuk pripomenul, že predkovia dnešných Ukrajincov po stáročia bojovali za túto slobodu. V jednom televíznom programe vladyka Ševčuk uviedol, že „v priebehu mnohých historických momentov sme žili na našej domovskej zemi, ale v cudzích štátoch“.

Z pohľadu väčšieho arcibiskupa je preto dôležité si v Deň nezávislosti, na jednej strane, pripomínať historických hrdinov. Na druhej strane, človek by si mal uvedomiť, že „tento štát je môj, nie cudzí, a ja som zaň zodpovedný“. Ľud je zdrojom moci na Ukrajine a musí zodpovedne zaobchádzať so svojou slobodou.

V jednom videoposolstve vladyka Ševčuk zdôraznil, že „každý z nás má za úlohu posilňovať domovský ukrajinský štát svojou prácou a svojím prínosom“. Pri inej príležitosti najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi zdôraznil dôležitosť vojenskej prehliadky v Deň nezávislosti: je to „symbolická a veľmi zmysluplná akcia“. Ukrajine, ktorá je vo vojne, ide o vďačnosť jej ochrancom, o hrdosť na armádu a o pocit bezpečia.

Na vojenskej prehliadke bolo popri vláde a zástupcoch iných štátov aj vedenie Celoukrajinskej rady cirkví a náboženských organizácií i ekumenický patriarcha Bartolomej. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred prehliadkou oznámil zavedenie štátneho sviatku ukrajinskej štátnosti na 28. júla. Ukrajinu označil za potomka Kyjevskej Rusi, „mocnej krajiny, ktorá bola v strede Európy“. Ukrajinci by sa podľa toho mali nielen cítiť, ale mali by sa podľa toho aj správať. Za začiatok štátnosti „považujeme rok založenia Kyjeva“, hlavného mesta Kyjevskej Rusi. Tam malo svoj pôvod pravoslávie a staroslovanský jazyk. Začiatok štátnosti sa má oslavovať v „deň rozkvetu našej štátnosti“, v deň krstu Rusi, 28. júla. Pravoslávne cirkvi v krajine už oslavujú Krst Rusi, ide o oficiálny sviatok, ale dosiaľ nebol dňom pracovného pokoja.

Zdroj: NOEK

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Large family house with a garage and ground floor room.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.