TopTip

Synodálny tím Bratislavskej arcidiecézy pripravil tretí webinár pre moderátorov a koordinátorov

Synodálny tím Bratislavskej arcidiecézy pripravil tretí webinár pre moderátorov a koordinátorov TK KBS

Synodálny tím Bratislavskej arcidiecézy pripravil tretí webinár pre moderátorov a koordinátorov synodálnych stretnutí vo farnostiach a v spoločenstvách. Približne 150 účastníkov zisťovalo, ako na stretnutiach správne rozlišovať a počúvať Ducha Svätého. Téme rozlišovania sa na webinári venovali koordinátor synody v Bratislavskej arcidiecéze Juraj Vittek, jezuita Jakub Garčár a biblista Jozef Jančovič. Okrem toho sa rozlišovaniu venovala aj profesionálna facilitátorka Štefánia Hrivnáková v prednáške o moderovaní skupiny. Renáta Ocilková z Arcidiecézneho synodálneho tímu hovorí, ako momentálne vyzerá synodálny proces v Bratislavskej arcidiecéze. „Pomaly sa to rozbieha, niekde už mali stretnutia moderátorov, niekde už boli aj synodálne stretnutia v malých spoločenstvách, niekde sa to ešte iba začína, ale tí, ktorí už zažili alebo zakúsili synodálne stretnutie, tak sú z toho veľmi povzbudení, pretože to ich spoločenstvu pomohlo.“
Arcidiecézny synodálny tím sa snaží byť čo najviac nápomocný v synodálnom procese. Jeho členovia preto vedia, s akými výzvami sa moderátori a koordinátori stretávajú. „Ak sú stretnutia vo farnosti, tak väčšinou ľudia majú tendenciu hovoriť o svojich bolestiach voči farnosti.  Ale možno taký zjednocujúci prvok je, že ľudia, ktorí majú záujem, ktorí prídu na takéto synodálne stretnutie, majú potrebu byť vypočutí. Nechcem povedať, že sa potrebujú vyrozprávať, ale majú potrebu byť vypočutí a potrebujú sa zdieľať a to je v podstate už prvé úžasné ovocie synody,“ povedala Renáta Ocílková.
V najbližších týždňoch plánuje synodálny tím Bratislavskej arcidiecézy usporiadať niekoľko menších stretnutí, ktoré sa budú ešte viac venovať témam, o ktorých chcú moderátori vedieť viac. „Z prieskumu vznikla ako najdôležitejšia alebo najžiadanejšia téma práve rozlišovanie. Ľudia kladú rôzne konkrétne otázky aj o organizácii stretnutí, aj o rôznom priebehu, o tých otázkach, ktoré už ľudia kládli na stretnutiach a možno sa netýkajú úplne spoločného kráčania, ale ľudí sa to dotýka a trápi ich to, tak vlastne chcú počuť odpovede na tieto otázky,“ dodala Ocílková.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.