TopTip

Tajomstvá Kristovho života a narodenie Božieho Syna

Tajomstvá Kristovho života a narodenie Božieho Syna

Ignác Antiochijský označuje narodenie Božieho Syna z Márie výslovne ako „tajomstvo“. V tomto poukaze sa naznačuje reflexia, ktorá sa bude neskôr realizovať pod názvom „Tajomstvá Kristovho života“.

Túto formuláciu veľmi ovplyvnil jezuita Francisco Suarez, ktorý v 16. storočí zhrnuje teologickú náuku o Ježišovi Kristovi do dvoch veľkých traktátov: De Verbo Incarnato (O vtelenom Slove) a De mysteriis vitae Christi (O tajomstvách Kristovho života) .

Tento slávny jezuitský teológ, ktorého nasledujúce generácie nazývali aj doctor eximius („vynikajúci učiteľ“), rozvíja náuku svätého Tomáša Akvinského, ktorý vo svojej teologickej sume odlišuje tajomstvo inkarnácie od toho, čo Vykupiteľ pre nás urobil a za nás vytrpel (STh III q. 1-59).

Pri téme inkarnácie sa Akvinský zaoberá spojením medzi božskou a ľudskou prirodzenosťou v osobe Syna. V kontemplácii nad Ježišovým životom Akvinský skúma spásonosné udalosti od počatia Ježiša v lone Panny Márie až po jeho mocný príchod v sláve na konci čias.

Udalosti Ježišovho života sú „tajomstvami“, pretože v Ježišovej ľudskej existencii sa zjavuje jeho božstvo. „Jeho ľudská prirodzenosť sa tak javí ako ‚sviatosť’, čiže ako znak a nástroj jeho božstva a spásy, ktorú so sebou prináša: čo bolo v jeho pozemskom živote viditeľné, privádzalo k neviditeľnému tajomstvu jeho Božieho synovstva a jeho vykupiteľského poslania“ (KKC 515).

Všetky udalosti Ježišovho života sú teda „tajomstvami“ v tomto hlbokom zmysle. V klasickom traktáte o „tajomstvách Ježišovho života“ sú však osobitne zdôraznené niektoré body: sú to historické skutočnosti, v ktorých obzvlášť intenzívne žiari celkové tajomstvo Ježišovej osoby. V nich sa ukazuje ako v ohnisku, kto je Ježiš Kristus a v čom spočíva jeho poslanie. K tomu nepochybne patrí tajomstvo Ježišovho narodenia a toto tajomstvo úzko súvisí s tajomstvami Ježišovho detstva a s jeho skrytým životom v Nazarete (porov. KKC 522-534).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.