TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Taký bežný deň pápeža Františka

Taký bežný deň pápeža Františka V červenom kruhu je Dom svätej Marty vo Vatikáne.

Apoštolskou cestou do Afriky pápež František obnovil svoje obvyklé pracovné tempo po trocha pokojnejších letných mesiacoch. Počas šiestich dní strávil 30 hodín v lietadle, nalietal 19 000 kilometrov, predniesol 18 príhovorov, odslúžil tri masové sväté omše, absolvoval niekoľko stretnutí so štátnikmi, predstaviteľmi náboženstiev a cirkví a navštívil niekoľko charitných zariadení. Aj keď program 31. zahraničnej cesty pápeža z Argentíny bol oproti predošlým návštevám menej hustý, na konci už bolo na pontifexovi poriadne vidno vyčerpanosť.

Aj vo veku 82 rokov a vo svojom siedmom roku pontifikátu absolvuje Jorge Mario Bergoglio enormný pracovný program, ktorému venuje väčšinou 16 hodín denne. Na rozdiel od svojich predchodcov sa zrieka dovolenky alebo dlhších oddychových prestávok. Zostáva v Ríme, vo svojom byte, samozrejme bez oficiálnych termínov. Zo zvyku: svoju poslednú dovolenku mimo Buenos Aires strávil v roku 1975 s jezuitským spoločenstvom. Ale aj zo skromnosti: výdavky sa tradičné letné sídlo Castel Candolfo sa redukujú a úplne odpadá enormná logistika pre letné osvieženie v severotalianskych Alpách. Pápež z Argentíny devastuje svoje telo, varujú lekári. Ale František zvláda toto enormné pracovné penzum vďaka prísnemu dennému programu – vďaka skorému vstávaniu a včasnému chodeniu do postele. Bežný pracovný deň pápeža si bližšie všimol novinár Johannes Schidelko z nemeckej Katolíckej spravodajskej agentúry (KNA).

Už okolo 4:30 sa začína pre pápeža deň v jeho apartmáne číslo 201 na druhom poschodí v Dome svätej Marty vo Vatikáne. Prvé hodiny dňa venuje predovšetkým modlitbe a meditácii, ale aj väčším spisom a projektom.

Ranné omše

Prvým poloverejným termínom je o 07:00 ranná omša s hosťami v kaplnke. Zatiaľ čo v prvej fáze Františkovho pontifikátu boli pozývaní zamestnanci rozličných kuriálnych úradov, teraz sa na eucharistii so Svätým Otcom zúčastňujú farské skupiny z rímskeho biskupstva, do 30 osôb. Už štvrťhodinu pred začiatkom omše si pápež vo svojom liturgickom rúchu sadne na stoličku v sakristii. Zjavne ešte raz uvažuje nad kázňou, ktorá je následne v krátkej forme šírená prostredníctvom vatikánskych médií. Medzičasom sa spoločné ranné omše už nekonajú denne, ako to bolo na začiatku pontifikátu, ale spravidla už len trikrát týždenne. Počas ostatných dní celebruje František v súkromnej kaplnke svojho apartmánu s číslom 201. František chce a musí vydržať so silami.

Raňajky

Počas nasledujúcich raňajok v jedálni Domu svätej Marty pápež František len postojačky vypije pri bufete ovocnú šťavu a vydá sa ihneď s paninom, ktorý mu nabalili rehoľné sestry, do svojho apartmánu. Tu sa naladí na čakajúcu agendu počas predpoludnia, totiž na audiencie, rozhovory a prejavy. 

Predpoludňajšia agenda

Okolo 09:00 ide pápež v aute do Apoštolského paláca, vzdialeného od Domu svätej Marty vzdušnom čiarou 300 metrov, kde na neho čaká jeho oficiálny denný program. V tejto fáze dňa ho sprevádza prefekt pápežského domu, arcibiskup Georg Gänswein. Ten pripravil zoznam hostí, ktorým pápež poskytne audienciu. Štátnych hostí prefekt prijme už pri príchode v Damazovom dvore a odprevadí ich k súkromnej knižnici pápeža na druhom poschodí. Ostatných návštevníkov sprevádzajú zamestnanci prefektúry. Pre skupiny sú pripravené audienčné sály rozličnej veľkosti.   

Táto pracovná časť je veľmi nabitá. Pápež prijíma vrcholových politikov na štátne návštevy, vedúcich vatikánskej kúrie na pracovné rozhovory, ekumenických hostí alebo náboženských vodcov k zdvorilostnému dialógu. Poskytuje audiencie pre veľvyslancov pri nástupe alebo rozlúčke s funkciou, necháva sa informovať nunciami o situácii v miestnych cirkvách vo svete. A pozdravuje rozličné delegácie, účastníkov vatikánskych kongresov, ale občas aj vedcov alebo skupiny športovcov. Pre takéto stretnutia je vyhradených väčšinou 15 až 20 minút. Stretnutie so severoamerickým prezidentom Donaldom Trumpom trvalo necelú polhodinu, s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa pápež rozprával 45 minút a s ruským prezidentom naposledy necelú hodinu. Jedna hodina je určená aj pre biskupov, ktorí absolvujú každých päť rokov návštevu ad limina apostolorum vo Vatikáne. Alebo pre prefektov najdôležitejších vatikánskych kongregácií (napr. pre vierouku, biskupov, misie, východné cirkvi), ktorí majú pravidelné audienčné termíny pri pápežovi k odsúhlaseniu vecných a personálnych rozhodnutí.   

Súkromná pracovná časť dňa

Na záver tejto pracovnej časti, väčšinou okolo 13:00, arcibiskup Gänswein odprevadí pápeža späť do Domu svätej Marty – a tom si pápeža prevezmú súkromní sekretári. Spoločne sa s Františkom naobedujú, následne sa Svätý Otec utiahne na približne hodinovú siestu.

Potom sa začne súkromná pracovná časť pápežovho dňa. Študuje akty o výnosoch alebo biskupských menovaniach, pracuje na prejavoch, posolstvách a väčších textoch, číta správy nunciov z celého sveta. Telefonuje so starými priateľmi a poradcami a prijíma hostí. Túto pracovnú časť plánuje s pomocou svojich dvoch súkromných sekretárov. Často prijíma vedúcich kuriálnych úradov, s ktorými sa chce podrobne poradiť, ale aj vedúcich rehoľných a duchovných spoločenstiev. Občas poskytuje rozhovory novinárom. Neopomína modlitbu breviára.

Pomerne skoro ide na večeru do jedálne. Okrem sekretárov jedáva občas s hosťami, priateľmi alebo staršími kuriálnymi kardinálmi. Potom sa ešte raz venuje svojej práci, aktom, modlitbe. Väčšinou už okolo 22:00 sa pápež František oddá nočnému odpočinku.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za celú farnosť Divin, za pána farára Trubiniho aj pána kaplána Trojana, hojne darov Ducha Svätého a veľa Božích milosti. Jarmila
  • Za priateľku Ľubicu, za vyriešenie jej rodinnej situácie. Priateľ Pavel
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.