TopTip

Tento týždeň vyvrcholil cezhraničný projekt Svätomariánska púť – Svetlo z východu

Tento týždeň vyvrcholil cezhraničný projekt Svätomariánska púť – Svetlo z východu TK KBS

Tento týždeň vyvrcholil cezhraničný projekt Svätomariánska púť – Svetlo z východu. V rámci neho vznikla v Levoči oddychová zóna s krížovou cestou, v Litmanovej prebehla výstavba pútnicko-informačného centra. V Ľutine investícia zahŕňala vybudovanie niekoľkých drobných stavieb v areáli pútnického miesta pre skvalitnenie infraštruktúry pre turistov a pútnikov. V Gaboltove urobili viacero menších úprav a stavieb. V rámci záverečnej hodnotiacej konferencie projektu vystúpili rôzni odborníci venujúci sa konkrétnym cezhraničným projektom a religióznemu turizmu.
Hlavným cieľom projektu Svätomariánska púť bolo dobudovanie turistickej infraštruktúry a ponuky nového produktu cestovného ruchu, ktorý je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela. Od začiatku projektu v roku 2017 sa na Slovensku v Ľutine, Levoči, Litmanovej či Gaboltove prefinancovalo 820-tisíc eur. Prešovský župan Milan Majerský pri hodnotení projektu hovorí aj o posolstve pápeža Františka, že každá cesta má svoj cieľ a všetko utrpenie raz skončí. „Som veľmi rád, že Prešovský samosprávny kraj spolu s poľským partnerom Podkarpatským vojvodstvom a pútnickými mestami na poľskej strane mohli zveľadiť svoje pútnické miesta,“ povedal prešovský župan.
Podľa košického arcibiskupa Bernarda Bobera sa projekt vydaril. „Vždy je tu čas na vylepšovanie, na plánovanie, ale bude sa treba obzrieť aj na iné miesta, pretože nie sú to len štyri miesta tu a štyri miesta v Poľsku, ktoré potrebujú takúto podporu a rozvoj pútnictva,“ zdôraznil.
Spišský diecézny administrátor Ján Kuboš hovorí, že pri hodnotení projektu chcú mať aj oni na pamäti slová pápeža Františka – Nezastavte sa! “Je koniec jednej akcie a som presvedčený, že úspešného projektu, ktorý sa stáva podnetom a začiatkom ďalších aktivít,“ povedal biskup Kuboš.
Za Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov bol prítomný Daniel Dzurovčin, ktorý citoval list od prešovského arcibiskupa vladyku Jána Babjaka. „Som veľmi vďačný všetkým zainteresovaným, ktorí počas piatich rokov pracovali na tomto projekte a ich zodpovedná práca na spoločnom diele priniesla krásne výsledky.“
Koordinátorom celého projektu bol Prešovský samosprávna kraj, ďalej štyri farnosti na slovenskej strane, Inovačné partnerské centrum a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.