TopTip

TO SME MY: Mária Trubínyová

TO SME MY: Mária Trubínyová

Od štúdia žurnalistiky ju odhovárali. Vďaka tejto rade vyštudovala nakoniec dve vysoké školy. Prečo miluje folklór, čo sú jej srdcovky a na čo talent vôbec nemá prezdrádza Mária Trubínyová v seriáli TO SME MY.

Mária, pochádzaš z Bzovíka a si dcérou učiteľky a agronóma. Nechcela si ísť v rodičovských šľapajách?

Všetci predpokladali, že budem učiteľka ako moja mama alebo agronómka ako môj otec. Ja som si ale dupla a išla som študovať žurnalistiku na KU v Ružomberku. Pamätám si, ako sa moja mama opýtala jedinej novinárky v Krupine, čo je to vlastne za robotu. Ona jej povedala, že som si vybrala veľmi ťažký chlebíček. Doteraz si jej slová pamätám. Neklamala.....

Po doštudovaní na Katolíckej Univerzite si so štúdiom neprestala. Aká skúsenosť ťa motivovala pokračovať vo vzdelávaní? Inšpiroval ťa niekto, alebo zavelil tvoj hlad po vedomostiach?

Na KU bol jeden učiteľ, ktorý vo mňa veril a raz mi povedal, že novinár by sa mal perfektne vyznať aspoň v jednej oblasti. Tak som ho zobrala doslovne a išla som študovať etnológiu a etnomuzikológiu tentokrát na UKF v Nitre. Mala som k tomu blízko, lebo som roky hrala v ľudovej hudbe folklórneho súboru Hont.

Vďaka tvojej horlivosti do štúdia si mala možnosť spoznať aj kultúru jednej zo škandinávskych krajín. Čo najcennejšie si si odtiaľ odniesla?

6 mesiacov som bola v Nórsku cez Erasmus a študovala nórsku tradičnú hudbu. Odtiaľ som si odniesla jednu vetu od mojej učiteľky Violy Raghnild: “Keď človek hrá, má sa dívať druhým ľuďom do očí, vtedy hudba preniká do srdca.” Ja som si tú vetu upravila a robím to aj pri nahrávaniach či iných stretnutiach s ľuďmi.

Po bakalárovi z etnológie si nastúpila do Lumenu, ale veľmi rýchlo sa prejavila akási nespokojnosť či skôr túžba vedieť ešte viac. Kam ťa zaviedla tentokrát?

Zistila som, že mi ešte stále chýba niečo ku šťastiu. Mala som veľmi obmedzené vedomosti Cirkvi, fungovaní jej inštitúcií, ale aj duchovne. Tak som sa dala na tretiu školu, ale tajne. Extérne som študovala katolícku teológiu. Doma som rok hovorila, že chodím do Badína nahrávať vedecké konferencie. Keď som bola druháčka, tak som sa priznala, na čo môj otec humorom jemu vlastným povedal, že neveril, že by ma môj zlý šéf tak využíval a posielal toľko nahrávať cez víkendy. Potom sa priznal. Tipoval, že mám frajera, keď som v soboty stále preč :-)

Je možné skonštatovať, že v tomto bode svojho života sa Mária Trubínyová konečne dostáva do štádia spokojnosti? Ako si dokázala skĺbiť a využiť všetky nadobudnuté poznatky?

Táto škola ma najviac vykreovala. Vedomosti sa mi začali pomaličky spájať - filozofia, história, teológia, dogmatika, právo. Všetko so všetkým súvisí, život Cirkvi s obyčajným životom… mojou najväčšou láskou je však biblistika...to je ako keď niekoho tajne obdivujete (platonická láska) ale viete, že z toho nikdy nič nebude:-). Žiaľ, nemám talent na jazyky, čo je podmienkou na študovanie Biblie (grécky jazyk a hebrejský).

To mi ale nezabránilo absolvovať jeden rok hebrejský jazyk a grécky jazyk.... moji učitelia určite trpeli viac ako ja J ale vravím si... sú veci, ľudia, situácie, miesta, ktoré za to stoja a treba ich prežiť, aby bolo na čo spomínať.

Tvoj hlas sa ozýva z popoludňajšieho Lumenfóra, ako redaktorka pripravuješ reláciu Karmel, Rozhovor týždňa, či Fujarôčka moja…

Svoj profesijný vrchol som dosiahla nahrávaním Fujarky, lebo som skĺbila žurnalistiku a etnológiu. Mojím lieblingom je ale rubrika Pozdravujeme Vás, krajania... Je to neskutočne ťažká práca, lebo krajanov treba vyhľadať, keď sú na Slovensku a presvedčiť ich, aby porozprávali o svojom živote. Ale pre mňa je najväčšou odmenou cestovanie za nimi. Akonáhle prekročím hranice... eech.. a ešte lepšie sú návraty, lebo som šťastná, že sa mám kam vrátiť!

Mária, kto ťa pozná vie, že humor, jedlo a spánok k Tebe neodmysliteľne patria. Pre tých, ktorí ťa ešte nepoznajú, ako by si sa opísala?

Samu seba by som charakterizovala ako trpezlivého človeka s jemne ironickým pohľadom na fungovanie sveta, labužníka a tzv. čašovitý typ. Ak ma niečo nahnevá, tak vždy poviem “v pohode” a tak to postupne kvapká a kvapká... a potom sa uskutoční výbuch hodný Krakatui... takže musím púšťať paru napríklad behaním, rozprávaním sa s kamarátkami, štrikovaním, čítaním kníh a spaním. Čo sa vyrovná takému výdatnému 12- hodinovému spánku? V tomto rozpoložení hviezd v mojom živote asi nič:-)

Hovor mi o tom niečo…Začínali sme zmienkou o tvojich rodičoch (pozdravujeme do Bzovíka) a nimi aj skončíme. Svoje povolanie si našla v úplnej inom obore ako oni. Čo teda z teba robí ich dcéru?

Po otcovi som zdedila veľmi špecifický humor, veľké nohy a vlasy J a po mame asi komunikatívnosť... ale musím spomenúť aj moju starkú Máriu Paučovú, maminu mamu, ktorá sa ma snažila vychovať, viac menej úspešne. Mám dvoch bratov, dve skvelé švagriné, 4 neterky - sme poriadny ženský gang Trubínok!

 

TRI NAJ MÁRIE TRUBÍNYOVEJ

Obľúbený nápoj

Všetko s rafinovaným cukrom a kolovým sirupom.

Obľúbená kniha

Michail Bulgakov- Majster a Margaréta, Lucy Maud Montgomeryová- Osudný omyl.

Obľúbené miesto

Tam kde je posteľ, jedlo, nápoje s rafinovaným cukrom a kolovým sirupom a s knihami Michail Bugakov- Majster a Margaréta a Lucy Maud Montgomeryová- Osudný omyl.

 

Prečítajte si aj:

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Ampio bungalow di 4 stanze con garage doppio e terrazza, accessibile da tutte le zone giorno.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.