TopTip

Zo zahraničia
Tri zdravotné sestry umučené v Španielsku čaká blahorečenie

Tri zdravotné sestry umučené v Španielsku čaká blahorečenie

Svätý Otec schválil v utorok 11. júna dekrét potvrdzujúci mučeníctvo troch laičiek zo Španielska z doby tamojšej občianskej vojny a ďalších sedem dekrétov o hrdinských cnostiach osobností viery. Je medzi nimi aj bývalý otrok a vôbec prvý katolícky kňaz afroamerického pôvodu v rámci USA a ďalší z Talianska, Filipín a Mjanmarska.

Dekréty pápež schválil pri osobnom stretnutí s prefektom Kongregácie pre kauzy svätých kardinálom Angelom Becciu. Cirkev tak už zakrátko dostane tri nové blahoslavené a siedmim Božím služobníkom a služobníčkam odteraz prislúcha titul ctihodnosti.

Tri budúce blahoslavené Pilar Gullón Yturriagaová a jej dve spoločníčky zomreli mučeníckou smrťou v roku 1936 v španielskom meste Pola de Somiedo počas tamojšej občianskej vojny. Boli zdravotnými sestrami Červeného kríža a patrili aj ku Katolíckej akcii. Odmietli ujsť z nemocnice, keď tam vpadli republikánski ozbrojenci. Trom budúcim blahoslaveným: 25-ročnej Pilar, 41-ročnej Octavii a 23-ročnej Olge bolo ponúknuté prepustenie, ak sa vzdajú svojej viery, čo však odmietli. Všetky boli znásilnené a na druhý deň zastrelené.

Ctihodný Boží služobník Augustus Tolton bol prvým afroamerickým katolíckym kňazom v USA. Narodil sa ako otrok v roku 1854 v štáte Missouri. K slobode sa dostal útekom cez rieku Mississippi do štátu Illinois. V Ríme neskôr vyštudoval teológiu a do vlasti sa vrátil už ako kňaz. Pôsobenie ctihodného Božieho služobníka A. Toltona sa spája s Chicagom, kde bol farárom afroamerickej farnosti až do svojej smrti v roku 1897.

Ctihodnými Božími služobníčkami vyznačujúcimi sa heroickými cnosťami sú dve rehoľníčky z Talianska a jedna z Filipín. Medzi ctihodných boli dekrétom zaradení aj traja muži talianskeho pôvodu: jeden diecézny kňaz a dvaja laici, z ktorých jeden bol misionárom v Mjanmarsku ako člen Pápežského inštitútu zahraničných misií PIME.

ZDROJ: TKKBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.