TopTip

Z domova
Tridsať rokov slovenskej demokracie

Tridsať rokov slovenskej demokracie Ilustračná fotografia. Foto: aktuality.sk

Už len niekoľko týždňov nás delí od osláv okrúhleho výročia nežnej revolúcie. Už takmer 30 rokov ubehlo, čo sme sa v Strednej Európe rozlúčili s totalitným zriadením našich štátov a nastúpili sme na cestu parlamentnej demokracie.

Kým okrúhle oslavy 70. výročia komunizmu prebehli v Číne s veľkou majestátnosťou a demonštráciou sily, zdá sa, že u nás budú okrúhle oslavy podstatne skromnejšie, bez prejavov moci a možnože aj viac rozporuplné a melancholickejšie. Nie je to preto, že by sme sa mali horšie, alebo že by sme mali podstatne väčší strach z nositeľov moci, je to skôr dôsledok sklamania z mnohých zistení, ktoré sa vďaka slobodným médiám dostávajú na verejnosť. Prispievajú k tomu aj mnohé konšpirácie, ktoré sa v slobodnej spoločnosti ľahšie šíria medzi ľuďmi.

Viacerí ľudia, ktorí si pred 30 rokmi žiadali zmenu, mali trocha zidealizované predstavy. Mysleli si, že sa v priebehu pár rokov budeme mať ako vo Švajčiarsku. Tento ideál ešte dlho pretrvával medzi ľuďmi a politici v snahe o získanie moci často túto túžbu využívali vo svoj prospech v predvolebnom boji. Slováci cestujúci a pracujúci na Západe vidia, že aj vo vyspelých krajinách nie je všetko rozprávkové. No minimálne v jednom smere zaostávame vo veľkom, totiž v pocite miery všeobecnej spravodlivosti.

Na verejnosť sa dostávajú stále nové kauzy o pochybných väzbách kontroverzných ľudí s vedením vlády a justície. A naša krajina akoby bola postavená pred novú situáciu a nevie, ako má s ňou narábať. Potom sa tu objaví kauza stará takmer 10 rokov a ľuďom sa pripomenie, čo zodpovedné orgány za celý ten čas urobili. Že podozrivým osobám sa nič nestalo, nedostali žiaden trest, ani v podobe pozastavenia obchodovania so štátom, a akoby potrestaní zostali tí, ktorí kauzu vyšetrovali.

A potom sa celé politické spektrum vrátane členov doterajších slovenských vlád čuduje, že ľudia zrazu preferujú politické zoskupenia, ktoré sľubujú použiť hrubú silu proti doterajšiemu vládnemu establišmentu. No podobne ako iné politické subjekty aj tieto nové cielene zveličujú a zamlčujú informácie, aby sa pred ľuďmi skveli v čo najlepšom svetle.

Tí, čo si ešte pamätajú totalitu, by nemali zabúdať na to, že v každej totalite, s hocijakým podtónom, či už ideologickým, národnostným alebo náboženským, sa žije veľmi podobne a pre pokojné spolužitie v krajine neexistuje zatiaľ nič lepšie ako fungujúca volená vláda a nezávislé súdy.

Ak by na Slovensku prevládlo v spoločnosti sklamanie a v najbližších voľbách by v značnej miere uspeli strany kritizujúce demokratický systém, existuje reálna historická obava, že sa naši sociálni demokrati spoja s nimi a vytvoria vládu. Skôr ako keby sa mali spájať s opozíciou. No neviem, kam by sa Slovensko posunulo, ak by napríklad rezorty obrany alebo spravodlivosti prebrali dnešné antisystémové hnutia a strany. Štátne orgány by preto ľuďom na Slovensku mali ešte do najbližších volieb poslať silné pozitívne signály, že každý zodpovedný si svedomito plní svoje povinnosti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za dar živej viery pre mojich kolegov. Zdenka
  • Za milosti a dary Ducha Svätého pre manželku a synčeka a za pokoj. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.