TopTip

Trnavská arcidiecéza si pripomenula povýšenie apoštolskej administratúry na arcidiecézu

Trnavská arcidiecéza si pripomenula povýšenie apoštolskej administratúry na arcidiecézu TK KBS

Na prelome rokov si trnavská arcidiecéza pripomenula významnú udalosť svojich dejín – povýšenie Trnavskej apoštolskej administratúry na arcidiecézu. Pri tejto príležitosti trnavský arcibiskup Ján Orosch obetoval svätú omšu za veriacich svojej arcidiecézy i celého Slovenska.
Pred 44 bola Trnavská apoštolská administratúra povýšená na arcidiecézu a zároveň pápež urobil aj ďalší významný krok pre katolíkov na Slovensku, zriadil samostatnú slovenskú cirkevnú provinciu s arcibiskupským metropolitným sídlom v Trnave.
Hovorí Dušan Kolenčík, hovorca Arcibiskupského úradu v Trnave: „Stalo sa tak 30. decembra 1977. V trnavskej Katedrále svätého Jána Krstiteľa bolo toto rozhodnutie Svätého Otca verejne vyhlásené 6. júla 1978 pražským arcibiskupom Františkom kardinálom Tomáškom.“
Tieto významné kroky pre život a históriu Katolíckej cirkvi na Slovensku urobil pápež Pavol VI., keď po Vianociach v roku 1977 promulgoval dekréty - apoštolské konštitúcie Praescriptionum sacrosancti a Qui divino. „Od vzniku samostatnej slovenskej cirkevnej provincie a Trnavskej arcidiecézy sa udiali už i ďalšie dôležité kroky pre život Katolíckej cirkvi na Slovensku, tieto však zostávajú v knihe histórie zaznamenané zlatými písmenami. Možno i preto, lebo sa zrodili v ťažkej dobe, ktorá životu Cirkvi v našej krajine nijako nepriala,” povedal Dušan Kolenčík.
Úpravy cirkevno-právnych územných pomerov katolíckej cirkvi na Slovensku sa Slováci dočkali až skoro po 60 rokoch od vzniku Československa.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Progetto di casa con 4 stanze, con garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.