TopTip

Trnavskí bohoslovci prijali v Trnave ministériá akolytátu a lektorátu

Trnavskí bohoslovci prijali v Trnave ministériá akolytátu a lektorátu TK KBS

Trnavskí bohoslovci prijali v Trnave ministériá akolytátu a lektorátu. V arcibiskupskej Kaplnke povýšenia Svätého kríža voviedol arcibiskup Ján Orosch do služby lektora troch seminaristov, z ktorých jeden sa zároveň stal aj akolytom. Ďalších troch prijal medzi kandidátov diakonátu a kňazstva. Akolytát aj lektorát sú riadnou súčasťou prípravy na kňazstvo, no prijať ich môžu aj laici. Akolyti pomáhajú pri liturgii, rozdávajú sväté prijímanie. Lektori ohlasujú Božie slovo.

Kandidátmi diakonátu a kňazstva sa počas bohoslužby stali Pavol Reisel, Peter Sklenár a Bartlomiej Raczynski. Všetci traja príjmu onedlho posvätný rád diakonátu spolu s ďalším bohoslovcom študujúcim v Ríme. Službu lektorov budú vykonávať Adrián Gál, Martin Szöllósi a už spomínaný Bartlomiej Raczynski, ktorý bol tiež ustanovený za akolytu. „V homílii trnavský arcibiskup kandidátov ministéria lektorátu povzbudil k úcte k Božiemu slovu a k jeho ohlasovaniu predovšetkým príkladom vlastného života. Kandidátov ministéria akolytátu zasa povzbudil k úcte k Eucharistii, ktorú budú z poverenia cirkvi brať do rúk, aby ju prinášali chorým a nevládnym,“ povedal hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík. 

Úlohou akolytov je pomáhať pri slávení bohoslužieb. „Okrem toho ako mimoriadny vysluhovateľ podáva sväté prijímanie vtedy, keď riadni vysluhovatelia nie sú prítomní alebo im v tom prekáža choroba, vysoký vek alebo iná pastoračná práca,“ vysvetlil hovorca Trnavskej arcidiecézy.
Služba lektorátu je v prípade kandidátov na kňazstvo akýmsi medzistupňom pred vysviackou, no nemala vždy takú povahu ako dnes. Až do druhého vatikánskeho koncilu bol lektorát aj s akolytátom jedným z nižších svätení. Z rozhodnutia pápeža svätého Pavla VI. sa tak už však nenazýva.

Trnavskí bohoslovci študujú v kňazskom seminári v Bratislave. Akolytát aj lektorát sa zvykne udeľovať v pôstnom období, no pre pandémiu museli slávnosť odložiť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Hausprojekt für schmälere Grundstücke.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.