TopTip

Turistom v Tatrách budú zachraňovať životy požehnané defibrilátory

Turistom v Tatrách budú zachraňovať životy požehnané defibrilátory TK KBS

Tri nové defibrilátory pribudli na Hrebienku a Skalnatom Plese vo Vysokých Tatrách a v lyžiarskom stredisku Chopok Juh v Nízkych Tatrách. Na Skalnatom Plese si ich od Tatranského okrášľovacieho spolku prevzali zástupcovia horských stredísk Vysoké Tatry a Jasná. O umiestňovanie takýchto prístrojov sa už niekoľko rokov snaží občianske združenie Záchrana. Pokračuje jeho predseda František Majerský: „My sme si spravili prehľad, kde ešte v Tatrách chýbajú.” 

Doteraz sa Združeniu podarilo umiestniť 131 defibrilátorov, za posledný rok ich bolo 50. Prístroje sa používajú pri náhlom srdcovom zlyhaní, keď elektrickým výbojom dokážu obnoviť správnu činnosť srdca. Horská záchranná služba síce defibrilátormi disponuje, nemusia však byť vždy dostupné. Defibrilátory slávnostne požehnal gréckokatolícky prešovský arcibiskup Ján Babjak. V Kaplnke presvätej Bohorodičky na Skalnatom Plese sa predtým konala svätá liturgia. „Keď sa jeden život zachráni, už je to veľa, lebo predsa sme v horách a nie je to taká samozrejmosť zachraňovať človeka tu v hore. Som len rád, že týmto budú vybavené aj tieto strediská,“ povedal.
Všetky defibrilátory v tejto kategórii sú konštruované tak, aby s nimi mohol poskytnúť prvú pomoc i laik, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia prístroja. Od začiatku ich umiestňovania zachránili v Tatrách päť ľudí. Odteraz sú tieto prístroje pri každej tatranskej chate.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
L-shaped house with a garage. The garage may be omitted.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.