TopTip

Ujasnime si pojmy / Boh, monoteizmus a polyteizmus

Ujasnime si pojmy / Boh, monoteizmus a polyteizmus

Boh

Je najvyššia bytosť

a) ktorej sa treba klaňať a slúžiť (Dt 6, 4-5),

b) ktorá v monoteistickej tradícii je uznaná ako osobná, večná, nemenná, vševediaca a všemohúci stvoriteľ.

Podľa Starého zákona jediný a svätý Boh Izraela presahuje náš materiálny svet a nemožno ho znázorňovať obrazmi (Ex 20,4; Lv 19,4; Dt 4,12.15-24). Zároveň Boh je vždy nablízku vyvolenému ľudu, miluje ho zmluvnou láskou a milosrdnou vernosťou otca (Joz 24; Is 46,1-13; Oz 2,14-13). Vtelením Božia seba-komunikácia v dejinách dosiahne svoj vrchol v zjavení Trojice. V Synovi prostredníctvom Ducha, ktorý prebýva v nich, Boh adoptuje ľudí za deti (Gal 4,4-6) a môžu ísť k Otcovi (Jn 14,6-7). Hoci Starý zákon už naznačil Boží záujem o všetky národy (napr. Jonáš), Boh je v Novom zákone zjavený ako Boh lásky (1Jn 4,7-10.16) pre všetky národy (Mt 28,19-20; Rim 3,29-30; 9,1-11,36).

Monoteizmus (z gréčtiny: „veriť v jedného Boha“)

Je to viera v jedného (a jediného) osobného Boha, ktorý je všemohúci, vševediaci a úplná láska, Stvoriteľ a Pán všetkého a všetkých a existuje tiež odlišne od celého vesmíru a nad ním.

Spočiatku Izrael uctieval iba jedného Boha, bez toho, aby nevyhnutne popieral existenciu pohanských (nižších) božstiev. V 6. storočí pred Kristom monoteizmus Izraela však jasne a ostro poprel skutočnosť akéhokoľvek iného božstva (Iz 41,21-24; 43,10-13; 44,8).

Zjavenie Nového zákona, že v jedinom Bohu sú tri osoby, sa neprotiví skutočnému monoteizmu. Judaizmus a islam však odmietajú vieru v Trojicu, pretože ju považujú za nezlučiteľnú so svojou monoteistickou vierou.

V oblasti komparácie náboženstiev niektorí tvrdili, že monoteizmus sa vyvinul z predchádzajúceho polyteizmu (viera v mnohých bohov), alebo že prvotný a čistý monoteizmus často upadol do nasledujúceho polyteizmu. V každom prípade, skutočný vývoj rôznych náboženstiev sa nejaví zodpovedať ľahko a jasne ani jednej z týchto dvoch dominantných teórií.

Polyteizmus (z gréčtiny: „Veriť v mnohých bohov“)

Je to presvedčenie, že existuje veľa božstiev, často zoskupených okolo najvyššieho božstva v panteóne (z gréčtiny: „všetci bohovia“). Existuje medzi nimi určitá hierarchia a zosobňujú rôzne skúsenosti a funkcie života. Polyteistické náboženstvá sa praktizovali v starodávnych kultúrach Afriky, Ázie, Grécka, Ríma a možno ich nájsť aj v niektorých moderných kultúrach.

Niektorí vedci tvrdili, že v dejinách svetových náboženstiev polyteizmus v určitom okamihu dospel na vyššiu úroveň monoteizmu, zatiaľ čo podľa iných monoteizmus upadol do polyteizmu. Historické a antropologické údaje sa zdajú príliš zložité na to, aby sme mohli akceptovať podobné zjednodušujúce teórie.

Zdroj: http://www.clerus.va/content/clerus/it/biblioteca.html

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.