TopTip

Ukrajincom môžeme pomôcť modlitbou, peniazmi, SIM kartami i odvozom z hraníc

Ukrajincom môžeme pomôcť modlitbou, peniazmi, SIM kartami i odvozom z hraníc Tony Frič

V stánku na hranici s Ukrajinou vo Vyšnom Nemecku pomáha aj gréckokatolícky kňaz určený pre pastoráciu vysokoškolákov v Košiciach Ján Fedorišin. Ako povedal pre Rádio LUMEN, do stánku prichádza množstvo humanitárnej pomoci z celého Slovenska. „Tú sa snažíme triediť a prinášať ľuďom. Snažíme sa zorganizovať priestor, čas a ľudí, aby to zvládli a priniesli ľuďom čo im pomôže, prijatie,“ povedal s tým, že z ukrajinskej strany stále prichádzajú davy ľudí.

Väčšina ukrajinských utečencov už má čakajúci odvoz na slovenskej strane. „Niektorí však hľadajú odvoz ďalej na Slovensko, kde potom hľadajú možnosti ďalšej cesty po Slovensku, ale aj do zahraničia. Sú tu dobrovoľníci, ktorí týchto ľudí odvážajú do Českej republiky či Bratislavy alebo do Poľska. Odvoz do Košíc je samozrejmosť,“ uviedol. Niektorí však nevedia kam pôjdu, ale tým vedia zatiaľ pomôcť, „Zatiaľ kapacity sú,“ dodal.

Ľudia podľa Jána Fedorišina môžu pomôcť určite modlitbou. „Zároveň reakciou na informácie, ktoré prichádzajú z biskupstiev a charít. Organizujú sa rôzne zbierky. Máme síce veľa tovaru, ale zároveň ho stále ubúda. Tiež sa zíde osobná pomoc. Sú tu ľudia z Dolného Kubína, ktorí vozia týchto ľudí. Čiže prísť s autom a voziť ich, alebo finančne pomôcť, darovať sim karty, zídu sa prekladatelia,“ uviedol gréckokatolícky kňaz.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.