TopTip

Ukrajinské dievča v Nitre: Páči sa mi tu, ale chýba mi môj ocko

Ukrajinské dievča v Nitre: Páči sa mi tu, ale chýba mi môj ocko TK KBS - ilustračné foto

Aj nitrianska diecéza pokračuje v pomoci Ukrajine a jej obyvateľom, ktorí utekajú pred vojnou na Slovensko. Diecézna charita v Nitre je zapojená do koordinácie ubytovania v rodinách alebo budovách, ktoré vlastní Nitrianske biskupstvo. V kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre už boli ubytované dve rodiny. Podobne prichýlili matky s deťmi v Piaristickom kolégiu, či v pastoračnom centre zoborskej farnosti. „Boli vyhlásené všetky možné zbierky, ktoré sú, samozrejme, oficiálne, ako je zbierka diecéznej charity, resp. Katolíckej charity. Takisto sú rozbehnuté aj zbierky materiálnej a humanitárnej pomoci,“ hovorí Tibor Ujlacký, hovorca Nitrianskeho biskupstva.
Takú zorganizovalo aj Centrum pre rodinu v Nitre v spolupráci s neziskovou organizáciou Pokoj a dobro. Potrebné materiálne veci Ukrajinci nájdu v hale vedľa farského kostola na Klokočine. „Pre nás je dôležitá aj služba nejakého vypočutia a prijatia. Niekedy stačí aj to, že sa len tak navzájom chytíme za ruku alebo sa na seba pozrieme s  úprimnosťou v srdci a v očiach,“ povedala Dobroslava Baranová, koordinátorka Centra pre rodinu V Nitre.
Slovo sme dali aj matke s dcérou z Ukrajiny. „Situácia je naozaj veľmi ťažká, pretože sme ďaleko od našich rodín. Sme len s deťmi, naši muži zostali na Ukrajine. Ale vaši ľudia nám vo všetkom pomáhajú. Sme vďační za vašu úprimnú pomoc,“ povedala mama dievčaťa, ktoré ju doplnilo. „Páči sa mi tu, ale chýba mi môj ocko. Snažím sa byť ale silná, cítime sa u vás, ako by ste boli naši príbuzní.“
Farnosť Nitra – Klokočina organizuje zbierku trvanlivých potravín. Tá bude prebiehať 21. a 23. marca v kostole na Klokočine v Nitre. „V týchto dňoch to logisticky zabezpečujeme, komunikujeme s dopravcami, komunikujeme s ľuďmi, ktorí by boli ochotní dobrovoľnícky pomáhať, pripraviť potraviny, ktoré ľudia, predpokladáme, že prinesú,“ uviedol správca farnosti Jozef Tomica. 

Dobrovoľníci nitrianskeho Centra maltézskej pomoci Slovensku sa zapojili do služby na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom. „Snažia sa v prvej línii poslúžiť prichádzajúcim matkám s deťmi,“ dodal Tibor Ujlacký.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison avec cheminée et chambre au rez-de-chaussée.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.