TopTip

Ukrajinskí a slovenskí saleziáni evakuujú detský domov v Ľvove

Ukrajinskí a slovenskí saleziáni evakuujú detský domov v Ľvove Tony Frič

Ukrajinskí a slovenskí saleziáni evakuujú detský domov v Ľvove. Dnes večer plánujú po dohode slovenskí saleziáni na ukrajinských hraniciach "prevziať" približne 50 chlapcov zo sirotinca, ktorých im odovzdá ukrajinský salezián Michajlo, ktorý už hranice prekročiť nemôže. „Dohodli sme sa, že všetkých chlapcov prevezieme na Slovensko, čo odporúčali aj miestne úrady, aby všetky, nielen cirkevné sirotince, previezli deti za hranice Ukrajiny,“ povedal pre rádio LUMEN slovenský salezián Peter Jacko, ktorý ide po ukrajinských chlapcov. „Momentálne ideme na hranicu, kde máme dohodnutý bezpečnostný koridor a v noci by sme mali prebrať 50 chlapcov do nášho autobusu,“ doplnil.

Jedna skupina chlapcov bude ubytovaná v rodinách v Prešove, a tiež vo viacerých saleziánskych domoch, ktoré majú väčšie kapacity na ubytovanie. „Následne budeme robiť ďalšie kroky, aby sme vybavili aj všetky úradné záležitosti v súvislosti s ich pobytom,“ povedal Peter Jacko.

Chlapci sú vo veku 6-16 rokov, zatiaľ tu budú na dobu neurčitú. Rodiny pre chlapcov zabezpečia stravu a program. Budú sa snažiť vybaviť školu. „Po prvých týždňoch aklimatizácie na Slovensku budeme uvažovať, či tu zostanú dlhšie, a preto budeme pre nich hľadať aj školy a mimoškolské aktivity,“ povedal slovenský salezián, podľa ktorého však teraz treba vyriešiť najmä krízovú situáciu.

Ľudia môžu podľa Petra Jacka v túto chvíľu pomôcť predovšetkým modlitbou. „Nemáme to isté. Nevieme, čo sa bude diať na hraniciach. Potom sme otvorení aj ďalšej pomoci. Ako saleziáni sme zriadili účet na pomoc, ktorú pre ukrajinské deti robí naša saleziánska rehoľa. Číslo účtu bude zverejnené dnes večer,“ uviedol Peter Jacko.

Dvojica saleziánov momentálne cestuje do Košíc, kde do autobusu naložia humanitárnu pomoc, ktorú na Ukrajine preložia do ukrajinského autobusu, s ktorým prídu chlapci z Ľvova. „Pred polnocou by sme mohli chlapcov previesť na Slovensko. Prosíme v tomto čase o modlitby,“ dodal.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa mansardata con atrio open space e una stanza al piano terra.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.