TopTip

Ukrajinský kňaz: Modlitba má veľkú silu, aj keď ju niekedy nedoceňujeme

Ukrajinský kňaz: Modlitba má veľkú silu, aj keď ju niekedy nedoceňujeme Radovan Pavlík

V Bratislave pôsobí Ukrajinec Igor Marusyn ako gréckokatolícky kňaz pre Ukrajincov žijúcich na Slovensku. V Lamači v kaplnke svätej Rozálie sa schádzajú každý deň na bohoslužbu. Podľa neho na Slovensku doteraz žilo približne 50 000 Ukrajincov. Igor Marusyn poskytol rozhovor pre Rádio LUMEN a TK KBS.

Ako vnímate situáciu doma na Ukrajine?

Na Ukrajine je veľmi ťažká situácia. Máme v srdci i na očiach slzy. Je to nespravodlivá vojna, v ktorej zomierajú naši ľudia, ženy, deti. Strieľajú na obytné domy. Ostreľujú domy, autá, ľudí. Je to veľmi ťažká situácia. Naši vojaci ukazujú svoju veľkú silu. Všetci Ukrajinci vzdorujú nepriateľovi, lebo my nebudeme otrokmi. Budeme bojovať do poslednej kvapky krvi, ale nebudeme otrokmi.

Mnoho Ukrajincov zo svojej vlasti uteká. Prichádzajú aj na Slovensko. Mnohí im pomáhajú, ako môžu.

Je to pre nás veľmi dôležité. Ďakujeme všetkým na Slovensku, ktorí pomáhajú Ukrajincom. Najmä ženám a deťom. My tiež robíme, čo môžeme. Robíme zbierky. Ľudia aj k nám do kostola nosia potrebné veci. Každý, Slováci i Ukrajinci, ktorí tu žijú, pomáhajú, ako vedia a ako môžu.

Čím by mohli pomôcť naši poslucháči, Slováci?

Veľmi dôležitá je podpora. A veľmi dôležitá je modlitba. V nedeľu sme sa modlili s bratislavským arcibiskupom metropolitom Stanislavom Zvolenským v katedrále. Bolo dobré, že sme sa modlili takto spolu. Boli sme tam spolu Slováci i Ukrajinci. Modlitba má veľkú silu. My ju mnohokrát nedoceňujeme, ale prosím modlite sa, aby nastal vytúžený mier na Ukrajine, aby nebolo nevinných obetí.

Slováci sa modlia, ale chú priložiť aj ruku k dielu. Mnohí ponúkajú svoje sily, ponúkajú ubytovanie. Jedna pani z Ukrajiny mi hovorila o potrebe termoprádla, čo sa dá ešte spraviť?

V prvom rade potrebujeme lieky, hygienické potreby, ručníky, postelné prádlo, baterky. Prosíme, aby pomohol kto môže a ako môže.

Aká je situácia pri Ľvove, teda z oblasti, z ktorej pochádzate?

V okolí Ľvova je zatiaľ pokojná situácia. Blízko je však hranica Bieloruska, je obava, že agresia môže prísť aj odtiaľ.

Máte kontakt s ľuďmi v Kyjeve a na východnej Ukrajine?

V Kyjeve je veľmi ťažká situácia. Kyjev je obkľúčený z každej strany, ale nevzdáme sa. Na východe je krajina silno atakovaná z ruskej strany Odesa.

Spomenuli ste mi, že na Slovensku žilo doteraz približne 50 000 Ukrajincov. Akí sú Ukrajinci ľudia?

Čo ich charakterizuje?

Ukrajinci sú dobrí ľudia. Sú pracovití. Chcú mier. Je to národ, ktorý miluje Boha, ktorý sa modlí. Chceme, aby mier bol v každej krajine.

Sú si Slováci a Ukrajinci podobní?

Máme podobnú reč, máme podobnú mentalitu. Keď som prišiel prvýkrát na Slovensko, ľudia mi rozumeli a ja som rozumel im. Sme Slovania. Ako Slováci, tak aj Ukrajinci sú dobrí ľudia.

Vy mávate v Lamači v kostolíku svätej Rozálie mávate sväté liturgie pre Ukrajincov.

Každý deň tu máme bohoslužby. V nedeľu máme liturgiu vždy o 10:00. Môžu medzi nás prísť aj Slováci. Budeme radi, keď prídu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa con due stanze al piano terra.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.