TopTip

Uplynulo 245 rokov od zriadenia troch slovenských diecéz

Uplynulo 245 rokov od zriadenia troch slovenských diecéz TK KBS

V sobotu, 13. marca, uplynulo 245 rokov od vtedy, ako na žiadosť cisárovnej Márie Terézie pápež Pius VI. zriadil Banskobystrickú, Spišskú a Rožňavskú diecézu. V deň výročia celebroval svätú omšu v Katedrále svätého Františka Xaverského v Banskej Bystrici diecézny biskup Marián Chovanec. Vysielali sme ju v priamom prenose. Hlavný celebrant pripomenul aj výročie zvolenia pápeža Františka na Petrov stolec v roku 2013. „Máme radosť, že práve v dnešný deň, 13. marca roku 1776, pápež Pius VI. na žiadosť Márie Terézie túto miestnu cirkev mohol osamostatniť, vyhlásiť a založiť banskobystrické biskupstvo. Dnes zvlášť myslíme na nástupcu pána Ježiša, na pápeža Svätého Otca, lebo Svätý Otec František dnes začína deviaty rok svojej pápežskej služby,“ povedal biskup Chovanec počas svätej omše.
Historické okolnosti zriadenia diecézy v homílii načrtol cirkevný historik a dekan farnosti Banská Bystrica-mesto Gabriel Brendza: „Pápež Pius VI. mal v tom období vážne dôvody zachovať si priazeň stredoeurópskej veľmoci, ktorého panovníčka bola hlboko veriaca katolíčka, a preto s nezvyčajnou blahovôľou, keď videl, že je návrh rozumný, vyšiel v ústrety plánu panovníčky a po vypočutí rady a mienky kardinálov 13. marca v roku 1776 podpísal zriaďovaciu bulu Rgalium Principum, ktorou zriadil Banskobystrickú diecézu a jej katedrálnu kapitulu.“
Podujatím prítomní poďakovali za Božie milosti a poprosili o Božie požehnanie do nasledujúcich dní.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison de famille spacieuse avec grande cave et un garage.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.