TopTip

Z domova
Uplynulo 75 rokov od smrti kňaza Františka Skyčáka

Uplynulo 75 rokov od smrti kňaza Františka Skyčáka

V nedeľu 5. januára 2020 uplynulo 75 rokov od smrti kňaza, filozofa a teológa Františka (známeho ako "Ferka") Skyčáka, rektora Kňazského seminára v Spišskej Kapitule. Zomrel vo veku nedožitých 46 rokov a je pochovaný v krypte katedrály. Narodil sa v Kline na Orave 17. februára 1899 a zomrel vo veku nedožitých 46 rokov v Spišskej Kapitule 5. januára 1945 na následky mozgovej príhody. Je pochovaný v hrobke pod katedrálou.

Maturoval v Malom seminári v Rožňave a potom vstúpil do Kňazského seminára v Spišskej Kapitule. Vtedajší biskup Alexander Párvy ho poslal študovať teológiu o Budapešti a po roku 1918 prešiel na štúdium teológie do Prahy, kde ju dokončil. V roku 1921 sa stal kaplánom v Zázrivej a v roku 1922 sa stal prefektom štúdií v Spišskom Kňazskom seminári. V rokoch 1934-38 bol vicerektorom a v rokoch 1938-45 rektorom seminára.

Publikačne prispieval do časopisov Svoradov, Kultúra, Obroda, Slovenské pohľady. V roku 2000 Vydavateľstvo Lúč vydalo pod názvom Kritické reflexie filozofa a teológa takmer všetky jeho články, state, štúdie a v roku 2001 to isté Vydavateľstvo vydalo Spomienky na Ferka Skyčáka od Ladislava Hanusa. Obidve publikácie redigoval profesor Július Pašteka.

V roku 2008 vzniklo OZ Klub priateľov Ferka Skyčáka, ktorý začal vydávať Nové horizonty, časopis pre teológiu, kultúru a spoločnosť. Občianske združenie i časopis existujú už 11. Rok. Časopis vychádza štvrťročne. Predsedom OZ je od začiatku kňaz Anton Ziolkovský, ktorý pôsobí ako výkonný sekretár KBS a výkonným redaktorom časopisu je oravský rodák a kňaz Martin Koleják.

Profesor Ladislav Hanus o Ferkovi Skyčákovi napísal: „V prírodných vedách predošlí bádatelia vystupujú už len ako busty vo vestibuloch škôl alebo laboratórií, alebo už len ako mená, podľa ktorých pomenovali zákony. V duchovných vedách to však takto nemôže byť (...) Ak sa má myslieť pravdivo a pôvodne, má sa s mysliteľom spolu myslieť. Má to byť neustály dialóg s veľkými mysliteľmi minulosti“. Preto Hanusove Spomienky na Ferka Skyčáka nie sú iba popisom jeho myšlienok, ale aj ich výklad a dialóg s nimi

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 05.04.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.