TopTip

Utečencom z východu Ukrajiny pomáha sestra Marieta

Utečencom z východu Ukrajiny pomáha sestra Marieta TK KBS

Keď v roku 2014 začal konflikt na východe Ukrajiny, stalo sa dianie v krajine okamžite stredobodom správ u nás aj v celom svete. Časom však záujem médií aj verejnosti ochladol. Aj keď tam do dnes denne zomierajú vojaci a desiatky tisíc ľudí sú bez domova, aktuálne u nás nevieme o situácii veľa. Problémy okolo vysťahovaných rodín, vojnových sirôt však stále pretrvávajú. Jednou z ľudí, ktorí reálne namieste pomáhajú, je sestra Marieta Nagyová z Congregatio Jesu, ktorá v Užhorode a okolí pomáha rodinám z východných oblastí Ukrajiny. Tie boli nútené kvôli ozbrojenému konfliktu opustiť svoje domovy. 

Pre konflikt na Ukrajine museli opustiť domov státisíce ľudí. Niektorí z nich našli svoj domov v Zakarpatskej oblasti neďaleko slovenských hraníc. Nie je však v možnostiach štátu postarať sa o všetkých. Veľa tu preto pomáha aj katolícka cirkev. Hovorí sestra Marieta: „Máme veľa tých, ktorí migrujú po krajine, ktorí prišli do Kyjeva, ale nemôžu sa tam uživiť, tak prídu do Užhorodu, potom idú zase na iné miesto. Veľmi ťažko sa im živí, pretože len si prenajímajú byty a na to treba aj zarobiť. A keď je matka s dieťaťom a bez otca, alebo niečo podobné, alebo dôchodcovia, tak hľadajú najlacnejšie možnosti prežívania.“
Rodinám a jednotlivcom, ktorí ušli z Donbasu, pomáha sestra Marieta aj vďaka organizácii Úsmev ako dar, ktorá je na Ukrajine už roky aktívna. Momentálne pomáhajú niekoľkým desiatkam rodín neďaleko slovenských hraníc. Ako konkrétne, hovorí Radoslav Dráb z košickej pobočky Úsmevu ako dar. „Väčšinu prostriedkov, ktoré od darcov získame, použijeme na lieky a neliečebnú starostlivosť, ktorá je najnákladnejšia. V zimnom období, ktoré teraz končí, sme pomáhali udržať energie v prenajatých bytoch alebo domoch, aby rodiny neostali bez prívodu elektriny alebo plynu a mohli byť v teple, kde sa často krát jedná o veľmi jednoduché prenajaté príbytky na to, aby mohli žiť a existovať. Takže časť peňazí sme venovali aj na úhradu energií v samotných domácnostiach, kde tieto rodiny žijú.“
Od pondelka bude na webovej stránke Úsmev ako dar zverejnený aj kontakt na sestru Marietu a informácie o pomoci rodinám, ktoré utiekli pred vojnou na východe Ukrajiny.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Einfamilienhaus für eine 4-5-köpfige Familie mit einem Zimmer im Erdgeschoss.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.