TopTip

Už vydatá pani Mária Trstenská-Trubínyová o svojich Vianociach s manželom

Už vydatá pani Mária Trstenská-Trubínyová o svojich Vianociach s manželom Svadba redaktorky Márie Trstenskej-Trubínyovej sa niesla vo folklórnom duchu

Sú dôkazom, ako veľmi sa protiklady priťahujú. Napriek tomu majú množstvo spoločných záujmov a chuť spoznávať, čo toho druhého napĺňa. Aké budú prvé Vianoce v ich manželstve?

Aký bol pre teba uplynulý rok?

Začiatok roka 2021 som strávila na horách s mojím vtedy ešte priateľom Tomášom. Úplne mimo mojej komfortnej zóny. Ja z Krupinskej planiny, hráčka na akordeóne, takmer všade jazdiaca na aute. A môj priateľ, predseda turistického oddielu, takmer každý víkend na horách. Pamätám si, ako som asi prvýkrát v živote online navštívila športové obchody a zháňala správnu turistickú zimnú obuv, bundu, ponožky a čiapku na hory. Ale neľutujem, že som šla a verím, že ani môj už manžel, pretože ma 5. júla požiadal o ruku a sviatosť manželstva sme si vyslúžili 16. októbra 2021. Bola to zaujímavá svadba. Vedeli sme len termín a miesto. Opatrenia proti korone sa týždenne menili a my sme vystihli presne týždeň, keď bol náš okres červený. Potom nadlho sčernel. Ale nebolo to len o pozitívnych veciach. Niekoľko ľudí ma sklamalo. Niečo sa ešte dalo opraviť, niečo je však už beznádejne stratené. Poučilo ma to v tom, že medziľudské vzťahy sú príliš krehké, musíme sa o ne starať a vážiť si ich. Niektorí ľudia nestoja za to, aby sme sa pre nich trápili. 

Určite sa ako novomanželka snažíš o zabezpečenie chutných vianočných dobrôt svojmu manželovi. Pochváľ sa, čo si už napiekla?

Manžel je vďačný stravník a zje takmer všetko. Našimi obľúbenými koláčikmi sú tradičné medovníčky. Aj teraz, keď píšem tieto riadky, mi cesto oddychuje v chladničke. Podľa toho, ako stíham, si ich aj vyzdobím snehovou polevou. Potom oddychujú spoločne s rozpoleným jabĺčkom v škatuliach a vychutnávame si ich postupne. Na Vianoce ešte okrem medovníčkov plánujem ukuchtiť vanilkové rožteky a tradičné „šúle“, teda záviny.

Sladké Vianoce u Márie Trstenskej-Trubínyovej

Prežitie prvých spoločných Vianoc manželov si vyžaduje dávku tolerancie a prijatia nových zvykov. Už ste sa dohodli, ktoré zo zakorenených tradícií zachováte, prípadne, čo nesmie chýbať na vašom štedrovečernom stole?

Dohodli sme sa, že vianočný stromček a darčeky nám bude nosiť Ježiško a v našom byte sa objaví až večer 23. decembra. Z gastronómie ostávame pri oblátkach s medom, chlebíku s cesnakom, bielej kapustnici so sušenými hríbmi, vyprážaným kaprom so zemiakovým šalátom. Ešte budeme rokovať, či spravím aj makové opekance, pretože asi praskneme... a určite na záver rozpolíme jabĺčko, aby sme zistili, ako sa nám bude dariť nasledujúci rok. 

S manželom máte k folklóru veľmi blízko, budú mať vaše prvé Vianoce práve folklórnu príchuť?

Manželovi som pošepkala, aby sa Ježiško inšpiroval folklórnou tvorbou jednej umeleckej šperkárky. A keďže manžel tiež v tomto roku poslúchal, dostane tiež folklórom inšpirované praktické vecičky. Keby to situácia dovolila, tak by sme šli príbuzným a kamarátom zavinšovať popod okná požehnané vianočné sviatky. Tento typ vinšovania však presúvame do online priestoru. Budeme počúvať rádio a relácie s vianočným nádychom, prechádzať sa po Banskej Bystrici a vychutnávať si pokoj. 

Ako bude vyzerať váš Štedrý deň?

Prvé spoločné Vianoce budú nielen prvé naše spoločné, ale aj prvé bez našich rodičov, takže to bude výzva pre viacerých. Tomáš bude slúžiť v práci, ja budem pripravovať štedrovečernú večeru. Verím, že nám bude dobre. Viac ako dobre. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Progetto di casa familiare a forma di L con terrazza e ripostiglio.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.