TopTip

V Bratislave bola diskusia o ľudských právach

V Bratislave bola diskusia o ľudských právach

V priestoroch Zichyho paláca v Bratislave sa stretli zahraniční a slovenskí odborníci, ktorí diskutovali o ľudských právach a ich význame. Vedeckú konferenciu zorganizovali Klub 89 a Ústav pamäti národa. Zápas o dodržiavanie ľudských práv zohral počas vlády nedemokratických režimov v nedávnej histórii národov strednej a východnej Európy mimoriadne dôležitú úlohu. Prednášky poskytli komparatívny pohľad na vývoj situácie v jednotlivých štátoch. V prvom paneli vystúpili odborníci z Rumunska, Slovinska či Poľska. Druhý panel bol už venovaný zápasu o ľudské práva na Slovensku. Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa predstavil zaujímavý prípad chartistu Tibora Novotku, ktorého si predvolala ŠtB už ako 16-ročného. „Možno búrlivý banálny príbeh, ale odzrkadľuje niekoľko takých zásadných fenoménov zápasu s komunistickým režimom za ľudské práva, ktoré by som zhrnul – šírenie slobody slova, perzekúcie ŠtB, zaisťovanie, kontrola pošty, evidovanie a sledovanie štátnou bezpečnosťou, obvinenie zo špionáže, pokus o odchod do exilu, perzekúcie za náboženské prejavy, protesty proti totalitnej politike Sovietskeho zväzu ako i okupačnej moci, tvorba samizdatu.“
Slováci podľa ďalšej prednášajúcej Beáty Blehovej, rovnako z Ústavu pamäti národa, mali svojich zástancov aj v zahraničí, konkrétne v inštitúcii Svetového kongresu Slovákov. „Činnosť SKS v súvislosti s ľudskoprávnou agendou je dôkazom toho, že kongres mal eminentný záujem o odhaľovanie skutočnej tváre normalizačného režimu na Slovensku,“ uviedla.
Záverečný blok konferencie bol venovaný aj analýze úlohy, ktorú ľudské práva zohrávajú v súčasnej spoločnosti. Konferencia mala tiež ambíciu iniciovať pravidelné stretávanie odborníkov, ktorí sa venujú ľudským právam ako kľúčovej hodnote demokratickej spoločnosti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Modernes, mehrgeschossiges Einfamilienhausprojekt mit Flachdach.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.