TopTip

V Bratislave otvorili jedinečnú výstavu Darov pápežov pre Slovensko

V Bratislave otvorili jedinečnú výstavu Darov pápežov pre Slovensko TK KBS

Konferencia biskupov Slovenska a Slovenské národné múzeum – Historické múzeum v Bratislave otvorili jedinečnú výstavu Darov pápežov pre Slovensko. Vernisáž sa konala v predsálí Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie na Bratislavskom hrade v Bratislave. Prehliadku sprístupnili pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho. Na Bratislavskom hrade nájdu návštevníci vystavených 29 darov pápežov Slovensku, od kalicha pápeža Pia X. z roku 1911 po dary Svätého Otca Františka.  „Som veľmi vďačný tým, ktorí to zorganizovali, ktorí  sa namáhali pri príprave, lebo urobili veľmi milú, hlbokú a ľudskú výstavu s duchovným posolstvom, kde vidno hodnotné umelecké diela a zároveň v sebe majú aj v sebe posolstvo dobra. A to sa dá pri každom tom dare vnímať,“ hovorí bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

Výtava vznikla pri príležitosti prvého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku a predstavuje tri druhy darov. Prvými sú dary pápežov prezidentom a predstaviteľom vlády, druhými sú dary venované cirkevným inštitúciám, kostolom, bazilikám. A tretími sú malé dary venované jednotlivcom. „Celkom osobitú kategóriu na našej výstave predstavujú dary, ktoré na naše územie poslali pápeži v období komunistického režimu. Považujeme ich za mimoriadne vzácne, lebo prezentujú vzťah Svätej stolice so slovenskou cirkvou, ktoré neboli prerušené ani železnou oponou,“ povedala kurátorka výstavy Alena Piatrová.“

Medzi vystavenými darmi sa nachádzajú vzácne biskupské insígnie pápeža Pavla VI., ktoré osobne daroval vtedajšiemu biskupovi Podzemnej cirkvi Jánovi Korcovi, alebo prsteň od pápeža Jána XXIII. Výstava bude prístupná verejnosti do 16. apríla 2023.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Schönes 5-Zimmer-Einfamilienhaus mit Terrasse.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.