TopTip

V Bratislave spomínali na kardinála Jána Chryzostoma Korca

V Bratislave spomínali na kardinála Jána Chryzostoma Korca TK KBS

V Bratislave spomínali na kardinála Jána Chryzostoma Korca pri príležitosti 7. výročia jeho odchodu do večnosti. V predvečer výročia odslúžili ôsmi rehoľní bratia Spoločnosti Ježišovej v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave za otca kardinála zádušnú svätú omšu. Vzápätí odznela v kostole akadémia, v ktorej prítomní veriaci, ako aj poslucháči Rádia Lumen, počuli slová prítomných účinkujúcich, ktorí pripomenuli osobnosť kardinála, aj výber z jeho diela. Podujatie organizovali Spoločnosť Ježišova, Slovenská provincia a vydavateľstvo Lúč a takisto aj Rádio Lumen. V jezuitskom Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave akadémiou sprevádzal Martin Kramara, generálny vikár Žilinskej diecézy. „V roku 1950 v tej známej noci zo 14. na 15. apríla zažil Barbarskú noc, teda zlikvidovanie všetkých reholí komunistickou vládou vtedajšieho Československa. Poznal väzenia v Prahe, v Ruzyni, Valdiciach, v Leopoldove, aj v Ilave. Potom mohol pracovať len v robotníckych povolaniach, aj ho k volali - biskup v montérkach,“ povedal Martin Kramara, generálny vikár Žilinskej diecézy.

Hlavnú prednášku v spomienkovej akadémii mal profesor Ladislav Csontos, jezuita. „Ten základ dostal z rodiny. Dostal povzbudene, že treba čítať, lebo človek, prepáčte za výraz, ohlúpne. Ten, kto nečíta, ohlúpne. A to dnes zabúdame, to je veľké posolstvo. Nemáme, čo dať. A on vždy čítal,“ povedal Ladislav Csontos.

O prednes textov z diel otca kardinála sa postaral Jozef Šimonovič. „Život bez Boha je smutný život a svet bez Boha je smutný svet. Bez Boha nevieme natrvalo premostiť vzdialenosti od človeka k človeku, od národa k národu.“

Výročie smrti otca kardinála si pripomenuli aj v katedrále v Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade. Svätú omšu celebroval nitriansky biskup Viliam Judák. Po jej skončení si prítomní uctili jeho pamiatku pri hrobe v dolnej lodi katedrály.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bella casa familiare con terrazza e tetto intersecante e zona pranzo ricurva.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.