TopTip


V Brazílii bude blahorečený kňaz Donizetti Tavares

V Brazílii bude blahorečený kňaz Donizetti Tavares

V sobotu 23. novembra bude v Brazílii blahorečený diecézny kňaz, ctihodný Boží služobník Donizetti Tavares de Lima (1882-1961). 

Mal mimoriadny dar uzdravovania, obetavo pomáhal chudobným a obhajoval práva robotníkov. Do služby Bohu zapojil aj svoje hudobné vzdelanie.

Slávnosti blahorečenia v meste Tambaù v brazílskom štáte São Paulo bude predsedať prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, kardinál Giovanni Angelo Becciu. Donizetti Tavares de Lima je osobnosť z pomerne nedávnej doby, zomrel v roku 1961 vo veku 79 rokov. Niektoré jeho črty kardinál Becciu priblížil v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas:

„Donizetti je jeho meno, nie priezvisko; bol totiž synom hudobníkov a ďalší súrodenci sa volali Verdi, Rossini, Bellini, Mozart... Bol veľkým ctiteľom Panny Márie z Aparecidy. Cítil sa takmer nástrojom Panny Márie.“

Za duchovným otcom Donizettim Tavaresom de Lima prichádzalo veľké množstvo ľudí, priťahovaných jeho darom uzdravovania. On sám sa tak ocitol pred dilemou, vysvetľuje kardinál Becciu:

„V rokoch 1954-55 to boli až tri milióny ľudí, čo prišli za ním do jeho farnosti. A on sám si v tejto veci kladie otázku: Konám dobre? Nerobia tí ľudia otáznym moje povolanie kňaza? A napísal aj biskupovi v tomto zmysle:

«Excelencia, prv, než to budete vedieť od druhých, chcel by som Vám oznámiť, že prichádza ku mne veľa ľudí, pretože kolujú reči, že moje požehnanie lieči alebo je útechou v trápeniach. Ja sa ustavične modlím k Aparecidskej Pane Márii. Som si vedomý, že toto je misia, ktorú mi ona zverila: pomáhať tomu, kto potrebuje. Čo mám robiť?»

A biskup mu dal povzbudzujúcu pokojnú odpoveď: «Drahý otče, pokračujte v dávaní Vášho požehnania, ktoré je od Cirkvi. Nie je to magický úkon, ani nejaký Váš výmysel. Rozdávajte milosti Našej Panej. Buďte v pokoji.»“   

Kardinál Becciu pripomenul široký rozsah pastoračnej horlivosti brazílskeho diecézneho kňaza, ktorý zomrel v roku 1961 v Tambaù v brazílskom štáte São Paulo vo veku 79 rokov. Otec Donizetti Tavares de Lima založil chlapčenskú mariánsku kongregáciu, pre dievčatá založil spolok Dcéry Márie, pomohol založiť hospic sv. Vincenta de Paul pre starých ľudí, ako aj Združenie na ochranu materstva a detí. Výrazne sa angažoval aj na poli sociálnom, napr. založením Klubu zamestnancov tovární. S nadšením reagoval na vydanie encykliky Leva XIII. Rerum novarum, vôbec prvej sociálnej encykliky.

Kardinál Becciu charakterizoval kandidáta blahorečenia aj po ľudskej stránke ako „nádhernú osobnosť s bytostným štýlom, príťažlivými hudobnými schopnosťami, so sociálnym zaangažovaním“. „A práve týmto všetkým priťahoval ľudí, nevynímajúc mladých“, dodáva kardinál, ktorý bude v sobotu predsedať v Brazílii slávnosti blahorečenia. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.