TopTip

V Černovej pri Ružomberku spomínali na Vendelína Javorku

V Černovej pri Ružomberku spomínali na Vendelína Javorku TK KBS

V Černovej pri Ružomberku spomínali na Vendelína Javorku. Urobili tak pri príležitosti 55. výročia od smrti tohto misionára a jezuitu, ktorý je kandidátom na blahorečenie v Žilinskej diecéze. Program vysielali online z Kostola Panny Márie Ružencovej v Černovej, odkiaľ Vendelín Javorka pochádzal. 

Jezuita, misionár, politický väzeň, vzdelanec a spisovateľ. Týmto všetkým bol rodák z Černovej Vendelín Javorka, na ktorého si pri Ružomberku spomínali v deň 55. výročia jeho úmrtia. Vendelín Javorka patrí podľa profesorky cirkevných dejín Emílie Hrabovec z bratislavskej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulty medzi mimoriadne osobnosti slovenských cirkevných dejín a jeho odkaz má čo povedať aj v dnešnom čase. „Javorka je tak ako Černová v malom, stelesnenie slovenských dejín. A zároveň je nesmierne veľkým, pretože si vždy uchoval odvahu, statočnosť, vieru v Boha, lásku k Bohu, k blížnym a vlastnému národu. Bol vysokým stromom, ktorý by som porovnala s takými stromami ako Vojtaššák, Náhalka, Viktor Trstenský. Vysoké stromy, ktoré držali národ, držali jeho ducha, jeho vieru, jeho kultúru a ktoré by sme dnes veľmi potrebovali,“ vyhlásila Emília Hrabovec.
Javorka často prízvukoval, že máme mať radi dobu, v ktorej žijeme. Oslovilo to aj ružomberského jezuitu Branislava Dada, ktorý v Černovej o Vendelínovi Javorkovi prednášal. „Byť dobový a zároveň vedieť dobe prinášať Boha, prinášať ducha viery, ako on celým svojím dielom túto myšlienku ponúka svojim súčasníkom a aj nasledovníkom,“ zdôraznil.
V Černovej pripravujú aj pamätník Vendelína Javorku s jeho bronzovou bustou. Hotový má byť v októbri tohto roku.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.