TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
V Egypte existuje aj Koptská katolícka cirkev

V Egypte existuje aj Koptská katolícka cirkev

V koptskej pravoslávnej eparchii Salamut si od začiatku februára pripomínajú „koptských mučeníkov zavraždených v Líbyi“.

Začiatkom januára 2015 teroristi „IS“ v Líbyi odvliekli z autobusu 20 mladých pracovných migrantov pochádzajúcich z hornoegyptského Salamutu a ich jedného ghanského kolegu. 15. februára 2015 džihádisti zverejnili videozáznam z ich brutálnej popravy, na ktorom bolo vidno, ako niektorí zavraždení v posledných chvíľach svojho života opakovali Ježišovo meno.

Len týždeň po tejto hroznej správe koptský pravoslávny patriarcha Tawadros II. nariadil zapísať 21 zavraždených do cirkevného martyrológia a určil 15. február za ich spomienkový deň.

Telá koptských mučeníkov boli nájdené a identifikované koncom septembra 2017 v masovom hrobe na líbyjskom pobreží pri meste Sirte. Egyptská vláda zafinancovala ich prevoz do vlasti, ako aj výstavbu im zasväteného chrámu i múzea, v ktorom 15. februára otvoria výstavu s novým dokumentačným materiálom o príbehu koptských mučeníkov zavraždených v Líbyi.

V Egypte však existuje aj pravoslávna cirkev byzantského obradu

V dôsledku neprijatia kristologického učenia Chalcedónskeho koncilu (r. 451) sa v rámci ranokresťanského Alexandrijského patriarchátu etablovala samostatná Koptská cirkev, ku ktorej sa v priebehu 5. až 7. storočia pripojila väčšina egyptských kresťanov (dnes má okolo 11 miliónov veriacich). Prídavné meno „koptský“ sa odvádza od arabského označenia pre Egypt dar al Qibt („vlasť Egypťanov“). Prívrženci Chalcedónskeho koncilu v rámci Alexandrijského patriarchátu dnes tvoria Alexandrijský grécko-pravoslávny patriarchát (v súčasnosti má 350-tisíc veriacich).

Cesta ku Koptskej katolíckej cirkvi

Vo Svätej zemi, kde Koptská cirkev čoskoro zriadila svoju eparchiu, existovali od 13. storočia kontakty medzi dominikánmi a Koptskou cirkvou. Na Ferrarsko-florentskom koncile sa zúčastnila aj delegácia koptských mníchov z egyptského Monastiera sv. Antona Pustovníka, ktorí v roku 1442 podpísali únijný dekrét Cantate Domini, ale Koptská cirkev ho neuznala.

Prvá významnejšia činnosť katolíckych misionárov medzi Koptami sa začala v 17. storočí pod vedením františkánov. V roku 1630 bola v Káhire založená kapucínska misia. Počnúc rokom 1675 prišli do Egypta pôsobiť aj jezuiti. K únii s Rímom sa im podarilo pohnúť len jednotlivcov v Káhire a Hornom Egypte. Na začiatku 18. storočia išlo o približne 2500 koptských kresťanov.  

V roku 1739 Atanáz, koptský biskup v Jeruzaleme, vyhlásil, že je ochotný podriadiť sa rímskemu pápežovi a zložiť latinské vyznanie viery. Pod dohľadom Kongregácie pre šírenie viery ho pápež Benedikt XIV. v roku 1741 vymenoval za apoštolského vikára pre koptských katolíkov. Po jeho smrti tento úrad zastávali koptskí katolícki kňazi, ktorí predtým študovali v Ríme.

Koptský katolícky patriarchát

V roku 1824 Svätá stolica ustanovila patriarchát pre koptských katolíkov, ktorý však existoval len na papieri, lebo väčšina z koptských katolíkov v tom čase emigrovala na Západ. Koptský katolícky patriarchát so sídlom v Káhire a dvomi sufragánnymi eparchiami v Hornom Egypte zriadil de facto až pápež Lev XIII. v roku 1895, keď v Egypte už žilo okolo päťtisíc koptských katolíkov. V roku 1899 ten istý pápež vymenoval Cyrila Makaria za „patriarchu Alexandrie a koptov“. Na znak toho, že sa považoval za prirodzeného dediča alexandrijskej tradície, Makarios prijal meno Cyril II. (patriarchom Cyrilom I. bol sv. Cyril Alexandrijský, †444, najvýznamnejší alexandrijský cirkevný otec). Po demisii Cyrila II. v roku 1908 bol patriarchálny stolec vakantný až do roku 1947, keď bol za patriarchu ustanovený Marek II. Chuzam. Od tej doby je patriarchálna postupnosť neprerušená. V súčasnosti je patriarchom Ibrahim Isaac Sidrak (*1955). Pri jeho intronizácii v roku 2013 došlo k historickému objatiu so súčasným koptským pravoslávnym patriarchom Tawadrosom II. (*1952).

Štruktúra patriarchátu koptských katolíkov narástla počas 20. storočia zriadením nových eparchií (1947, 1981, 1982, 2003), celkovo je ich sedem,  všetky sú v Egypte. Koptskí katolíci v diaspóre (Taliansko, Francúzsko, Kanada, USA, Austrália, Kuvajt, Libanon) podliehajú miestnym latinským biskupom. Hoci správa  patriarchátu sídli v Káhire, najväčšia koncentrácia katolíckych koptov je v Hornom Egypte.

Koptská katolícka cirkev má dnes vyše 170-tisíc veriacich a niekoľko mužských a ženských reholí, štruktúrovaných podľa západných vzorov, ktoré sa angažujú najmä v školstve a charitatívnej oblasti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 05.04.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za mamku, ktorá má dnes narodeniny a za celú rodinu, od ktorej som odlúčená kvôli pandémii. Andrea
  • Za pokoj v rodine mojej sestry Miroslavy. Peter
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.