TopTip

V Kláštore pod Znievom vytvorili kaplnku svätého Hurberta z dreva

V Kláštore pod Znievom vytvorili kaplnku svätého Hurberta z dreva

V Kláštore pod Znievom vytvorili kaplnku svätého Hurberta z dreva. Práce na nej ukončili v deň spomienky svätého Huberta, patróna poľovníkov. Na vzniku spolupracovala farnosť Kláštor pod Znievom s poľovníckym združením Janková Kláštor pod Znievom.

Kaplnka je celá vytvorená z dreva, jej hlavnú časť tvorí upravený kmeň stromu s vystupujúcimi koreňmi, na ktorom je osadená šindľová strieška s krížom. Kaplnka tak pôsobí akoby vyrastala priamo zo zeme. Na prednej strane kmeňa sa nachádza drevený reliéf so scénou obrátenia sv. Huberta, ktorého plasticitu podporuje jemná farebnosť.  

Neďaleko od kaplnky je samostatne stojaci peň s textom, ktorý hovorí o živote svätca. Drevená kaplnka je začlenená do prírodného prostredia, stojí na okraji lesa a je viditeľná zo širokého okolia. Jej vznikom vzdali miestni poľovníci spolu s farníkmi vďaku a úctu svojmu patrónovi, kde sa budú môcť konať aj  príležitostné pobožnosti. 

Svätý Hubert je svätec, ktorý žil na prelome 7. - 8. storočia. Jeho životný príbeh je opradený mnohými legendami. Jedna z nich hovorí, že raz na Veľký Piatok počas poľovačky zbadal jeleňa, ktorý mal medzi parohami kríž, ktorý k nemu prehovoril a vyzýval ho k obráteniu. V neskoršom období sa z neho stal biskup.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 26.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.