TopTip

V Laose pomenujú kostol po prvom blahoslavenom z etnickej skupiny Hmongov

V Laose pomenujú kostol po prvom blahoslavenom z etnickej skupiny Hmongov zdroj foto: pexels.com

Malá katolícka komunita v Laose má už päť rokov svätcov zo svojich radov – a od polovice januára po prvý raz aj kostol, ktorý jedného z nich pripomína.

V obci Ban Nam Gnam v okrese Thulakhom (Vientiane) bol 11. januára posvätený kostol venovaný blahoslavenému Pavlovi Thojovi Xyoojovi. Informovala o tom vo štvrtok vatikánska misijná tlačová služba Fides. Mladý katechéta z etnickej skupiny Hmong bol zabitý v roku 1960 vo veku len 19 rokov spolu s talianskym oblátskym misionárom Mariom Borzagom.

Podľa správy je nový kostol dôležitým krokom vpred pre kresťanov žijúcich v komunistickom prostredí. Podobne významný bol aj príchod štyroch nových kňazských misionárov v roku 2018. Najväčším dôvodom na oslavu pre miestnu cirkev bol 11. december 2016, keď filipínsky kardinál Orlando Quevedo ako osobitný vyslanec pápeža Františka blahorečil vo Vientiane 17 laoských misionárov a laikov ako mučeníkov. Boli medzi nimi Borzaga a Thoj Xyooj a tiež prvý laoský kňaz ThaoTien so 14 spoločníkmi.

Kresťanstvo je menšinovým náboženstvom v prevažne budhistickom Laose. V tejto juhoázijskej krajine sú uznané tri kresťanské cirkvi: evanjelická cirkev, adventistická cirkev a rímskokatolícka cirkev. Približne 60 000 katolíkov predstavuje jedno percento zo šiestich miliónov obyvateľov. Mnohí z nich sú členmi vietnamských kmeňov, ktoré žijú predovšetkým vo veľkých mestských centrách a okolitých oblastiach pozdĺž rieky Mekong v stredných a južných oblastiach krajiny. Niektorí katolíci patria k miestnym etnickým menšinám.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.