TopTip

V Laose pomenujú kostol po prvom blahoslavenom z etnickej skupiny Hmongov

V Laose pomenujú kostol po prvom blahoslavenom z etnickej skupiny Hmongov zdroj foto: pexels.com

Malá katolícka komunita v Laose má už päť rokov svätcov zo svojich radov – a od polovice januára po prvý raz aj kostol, ktorý jedného z nich pripomína.

V obci Ban Nam Gnam v okrese Thulakhom (Vientiane) bol 11. januára posvätený kostol venovaný blahoslavenému Pavlovi Thojovi Xyoojovi. Informovala o tom vo štvrtok vatikánska misijná tlačová služba Fides. Mladý katechéta z etnickej skupiny Hmong bol zabitý v roku 1960 vo veku len 19 rokov spolu s talianskym oblátskym misionárom Mariom Borzagom.

Podľa správy je nový kostol dôležitým krokom vpred pre kresťanov žijúcich v komunistickom prostredí. Podobne významný bol aj príchod štyroch nových kňazských misionárov v roku 2018. Najväčším dôvodom na oslavu pre miestnu cirkev bol 11. december 2016, keď filipínsky kardinál Orlando Quevedo ako osobitný vyslanec pápeža Františka blahorečil vo Vientiane 17 laoských misionárov a laikov ako mučeníkov. Boli medzi nimi Borzaga a Thoj Xyooj a tiež prvý laoský kňaz ThaoTien so 14 spoločníkmi.

Kresťanstvo je menšinovým náboženstvom v prevažne budhistickom Laose. V tejto juhoázijskej krajine sú uznané tri kresťanské cirkvi: evanjelická cirkev, adventistická cirkev a rímskokatolícka cirkev. Približne 60 000 katolíkov predstavuje jedno percento zo šiestich miliónov obyvateľov. Mnohí z nich sú členmi vietnamských kmeňov, ktoré žijú predovšetkým vo veľkých mestských centrách a okolitých oblastiach pozdĺž rieky Mekong v stredných a južných oblastiach krajiny. Niektorí katolíci patria k miestnym etnickým menšinám.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Haus mit Satteldach, Dachfenster und Untergeschoss.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.