TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
V manželstve nie je miesto na individuálnu svätosť

V manželstve nie je miesto na individuálnu svätosť zdroj foto: pexels.com

Podstatným znakom manželstva je jednota. Podľa Richarda Kucharčíka v manželstve nie je možná osobná svätosť, ale svätosť manželov. Pozrite si výber z jeho katechéz.

Richard Kucharčík, z Teologickej fakulty Katolíckej Univerzity v Ružomberku, ktorý sa prihovára v rámci nášho projektu Rádio LUMEN spája Lumenrodiny v našom vysielaní každý piatok, sa v uplynulých dvoch vydaniach venoval téme jednoty v manželskom zväzku. Pozrite si výber z jeho myšlienok:

To, že manželstvo je sviatostné, to znamená, že je znakom prítomnosti Boha v tomto svete. Láska, ktorá je medzi manželmi ak chce byť radostná, musí byť aj sviatostná. Môžeme mať kdesi v kúte automatickú práčku a popri tom prať len rukami. Sviatosť znamená prítomnosť Krista. Závisí len od nás, či túto silu využijeme - či budeme prať v rukách, alebo využijeme to, čo máme k dispozícii - v našom príklade je to automatická práčka. 

Kristus si nehľadá ideálne podmienky a ideálne páry. Kristus vstupuje do lásky takej, aká je. Môžu to byť aj manželia, ktorí prešli vážnou krízou a prešli si zlými vecami vo svojom manželstve. Kristus pôsobí vo sviatostnom manželstve, snaží sa ho uzdravovať, pretože často vstupujeme do manželstva zranení. Aj v dokumente Amoris Laetitia, hovorí pápež František: "Prítomnosť Pána prebýva v konkrétnej reálne rodine so všetkými jej trápeniami, zápasmi, radosťami a každodennými zámermi. V tejto rodine žije a vládne Pán so svojou radosťou a svojim pokojom."

Sviatostná láska má viaceré vlastnosti. Jednota je prvým plodom sviatosti manželstva a je to aj najťažšia úloha, ku ktorej sú manželia pozvaní. Ak láska nie je jednotná, ak manželia nežijú v jednote, nie sú účinným znakom Krista v tomto svete. Ak chýba jednota v modlitbe, v priateľstve, v porozumení, je veľmi ťažké vytvoriť jednotu tiel. Jednota tela znamená jednota v uvažovaní, myšlienkach, citoch, v hospodárení, vo výchove detí. Manželská spiritualita nie je spiritualitou jednotlivca, ale spiritualita jednoty. V manželstve je možná cesta jedine spolu. Tu už nie sú dve samostatné osoby, tu sú dve osoby, ktoré sa stávajú jedným telom. 

Sviatosť manželstva odvracia človeka od individuálneho prežívania viery a budovania svojej osobnej cesty svätosti. Svätosť manžela / manželky je nutne viazaná na spoločnú cestu k svätosti. Manželia sa stávajú prostredníkmi milosti jeden pre druhého nie iba v momente slávenia manželstva, ale na celý život. Na túto jednotu bude ako na prvú útočiť nepriateľ, lebo ak je ona najhlbším vyjadrením manželstva, tak na ňu bude vyvíjaný najväčší nátlak. 

Na problémy v smerovaní k jednote v manželstve máme účinný liek. Sviatosť eucharistie chráni sviatosť manželstva, zvnútra pomáha manželom k tomu, aby dokázali túto jednotu žiť, aby dokázali byť jedno tak, ako Kristus so svojou cirkvou, aby dokázali darovať svoj život tak, ako Kristus darúva svoj život za svoju nevestu. 

V rámci nášho projektu Rádio LUMEN spája Lumenrodiny odvysielame v piatok 8. marca po 13:30 znenie prvej úlohy pre rodiny. Počúvajte nás  a dozviete sa viac. 

Prečítajte si aj:

Lumenrodiny už môžu počúvať katechézy vo vysielaní!

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.