TopTip

V nedeľu sme si pripomenuli desať rokov od úmrtia Vladimíra Jukla

V nedeľu sme si pripomenuli desať rokov od úmrtia Vladimíra Jukla TK KBS

V nedeľu sme si pripomenuli desať rokov od úmrtia jedného z najvýznamnejších predstaviteľov podzemnej cirkvi na Slovensku, katolíckeho kňaza Vladimíra Jukla. Pri tejto príležitosti sa v Katedrále sv. Martina v Bratislave slávila svätá omša, ktorú celebroval páter Ján Ďurica. Homíliu predniesol člen spoločenstva Fatima kňaz Viktor Jakubov, ktorý priblížil historické míľniky v živote tajne vysväteného kňaza. Na prvom mieste bola u neho vernosť, vernosť ohlasovaniu Evanjelia, uviedol kazateľ. „Bol odsúdený na 25 rokov odňatia slobody. Neskôr, keď sa v 60-tych rokoch dostal na slobodu, tak spoločne so Silvestrom Krčmérym si urobili duchovné cvičenia a premýšľali, čomu sa majú ďalej venovať. Venovali sa vysokoškolákom a rovnako podporovali aj kňazov,“ hovorí historik František Neupauer.
Vladimír Jukl bol zakladateľom sekulárneho inštitútu spoločenstvo Fatima a podieľal sa na organizácii mnohých významných kresťanských manifestácií. „Nie nadarmo je považovaný za generála podzemnej cirkvi. Keď sa ho spýtal Ján Šimulčík, čo si myslí, koľko ľudí príde na Sviečkovú manifestáciu, povedal: Možno nás tam príde 70, možno 100, ale splníme si svoju povinnosť. A to bolo možno pre neho také charakteristické. Silvester Krčméry bol srdcom a Vladimír Jukl bol rozumom. Spoločne vytvorili neoddeliteľnú dvojicu, ktorá predstavovala hlavné piliere apoštolátu na Slovenku.“
Činnosť katolíckeho kňaza Vladimíra Jukla oslovila viaceré generácie mladých ľudí a aj z tohto dôvodu sa pred dvoma rokmi začali zbierať svedectvá o svätosti jeho života.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Grande maison avec garage et grenier habitable.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.