TopTip

V Nitre si pripomenuli sté výročie vysviacky troch slovenských biskupov

V Nitre si pripomenuli sté výročie vysviacky troch slovenských biskupov TK KBS

V Nitre si cez víkend pripomenuli sté výročie vysviacky troch slovenských biskupov. Slávnostnú svätú omšu v Kostole svätého Ladislava celebroval nitriansky biskup Viliam Judák. V závere slávnosti odhalili aj pamätnú tabuľu na priečelí chrámu, ktorá bola doplnená o bronzové reliéfy, pripomínajúce túto udalosť. 

 

V piaristickom Kostole svätého Ladislava v Nitre sa pred 100 rokmi konala vysviacka slovenských biskupov v prvej Česko-slovenskej republike. V úvode dnešnej svätej omše priebeh tejto vysviacky priblížil nitriansky biskup Viliam Judák: „Bolo to v nedeľu 13. februára 1921. Svätiteľom bol Lucius Clemente Micara, spolusvätitelia Antonín Podlaha, pomocný biskup z Prahy a Karol Kašpar, královohradecký pomocný biskup. Slávny hudobník Mikuláš Schneider Trnavský zložil pre túto príležitosť omšu s názvom Stella matutiana – Hviezda ranná.“

Biskup Judák ďalej priblížil, že slávnosť biskupského svätenia sa začala ráno a trvala tri hodiny. Po jej skončení noví biskupi smerovali do katedrály, kde bolo slávnostné uvedenie biskupa Karola Kmeťka do služby nitrianskeho biskupa. “V tento deň bolo v Nitre doslova celé Slovensko. Len orlovskej mládeže prišlo 12-tisíc členov. Medzi prítomnými boli aj Slováci žijúci v zahraničí, aj z Ameriky. Prítomní boli štátni predstavitelia, zástupcovia kultúrnych, spoločenských organizácií z celej republiky,“ povedal biskup Judák.


Na víkendovej bohoslužbe mali byť podľa Viliama Judáka prítomní aj všetci biskupi Slovenska, ktorí však kvôli pandemickej situácii nemohli osobne prísť, preto zostali aspoň v duchovnom spojení. „Žiaľ, súčasná situácia nás vedie k tomu, aby sme si túto významnú historickú chvíľu pripomenuli v skromnejšej forme navonok, ale s opravdivou vďačnosťou Pánu Bohu za dar miestnej cirkvi v osobe týchto biskupov,“ zdôraznil.


Po skončení svätej omše odhalili reliéf s podobizňami a erbami týchto biskupov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.