TopTip

V Oáze v Bernátovciach vzniklo karanténne mestečko

V Oáze v Bernátovciach vzniklo karanténne mestečko

V zariadení pre ľudí bez domova v Oáze v Bernátovciach vzniklo improvizované karanténne mestečko. Pozostáva z obytných aj sanitárnych kontajnerov, ktoré poslúžia na dočasné ubytovanie ľudí bez domova, ktorí sa ocitnú v karanténe kvôli ochoreniu COVID-19. Kontajnery Oáze prenajal Košický samosprávny kraj za symbolické 1 euro ročne. Podrobnosti zisťovala Mária Čigášová z Rádia LUMEN.

Pandémia skomplikovala život aj ľuďom bez domova. V Oáze v Bernátovciach, ktoré vedie kňaz Peter Gombita upravili režim pobytu. Ľudia, ktorí chcú do nocľahárne či útulku prísť, sa musia dať otestovať na COVID-19, pričom Oáza chce vytvoriť testovacie miesto pre týchto ľudí. „Tí ľudia, ktorí sú na ulici, aby sme ich otestovali a vtedy ich môžeme previesť k sebe," uviedol.

V Oáze s podporou Košického kraja postavili pre svojich klientov, ale aj pre ľudí bez domova priamo z ulice 14 unimobuniek pre približne 20 ľudí. V tomto karanténnom mestečku majú k dispozícii hygienické zariadenia a niektoré unimobunky sú určené pre zdravotnícky personál a ľudí dohliadajúcich na dodržiavanie karantény.

„Bežní ľudia majú problém vydržať 10 dní v karanténe a bezdomovec, ktorý miluje slobodu viac ako bežní ľudia (...) on si je pánom sám sebe. Sloboda je viacej ako to, čo vlastne ponúkame niekedy. Takže tá kapacita si myslím, že postačuje zatiaľ, pokiaľ sa nezhorší situácia vonku," uviedol pre Rádio LUMEN.

Unimobunky v karanténnom mestečku by podľa kňaza Gombitu našli využitie, aj keď pominie pandémia. Môžu byť napríklad k dispozícii pri iných pohromách alebo na bývanie týraným a osamelým matkám s dieťaťom. Oáza poskytuje v súčasnosti strechu nad hlavou trom stovkám ľudí bez domova.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.