TopTip

Zo zahraničia
V očakávaní novej exhortácie

V očakávaní novej exhortácie Arcibiskup Gänswein s pápežom Františkom počas audiencie. Foto: Vatican News

V tomto týždni došlo k vymenovaniu podsekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Stal sa ním 42-ročný taliansky kňaz Flavio Pace, ktorý v tomto úrade pracuje na úradníckej pozícii od roku 2011. Narodil sa v Monze v roku 1977 a je expertom na islam. Po strednej škole vstúpil v roku 1996 do milánskeho Arcidiecézneho seminára. Za kňaza bol vysvätený v roku 2002. V roku 2010 absolvoval Pápežský inštitút arabských a islamských štúdií v Ríme. Pripomeňme, že v čele Kongregácie pre východné cirkvi stojí od roku 2007 kardinál Leonardo Sandri, ktorý sa pred niekoľkými dňami stal prodekanom kardinálskeho kolégia.

Čo sa stalo s arcibiskupom Georgom Gänsweinom?

Iná pozoruhodná personálna udalosť sa týka prefekta Prefektúry pápežského domu, nemeckého arcibiskupa Georga Gänsweina, ktorý zároveň pôsobí ako osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. Vatikán pred pár dňami totiž potvrdil, že v jeho prípade došlo k určitej úprave jeho pôsobenia, konkrétne k „redistribúcii rôznych záväzkov a povinností“, ktoré z funkcie prefekta vykonáva. Túto informáciu na základe priamej korešpondencie so Svätou stolicou priniesol a potvrdil web National Catholic Reporter. Pôvodne niekoľko webov zaoberajúcich sa dianím vo Vatikáne a cirkvi prinieslo informáciu, že arcibiskup Gänswein bol uvoľnený na dovolenku. Postrehli totiž jeho absenciu na niekoľkých verejných pápežských podujatiach, a to od 15. januára tohto roku. Arcibiskup je bežne zodpovedný za vítanie a uvádzanie významných zahraničných návštev do Apoštolského paláca, avšak v poslednej dobe chýbal napríklad na privítaní amerického viceprezidenta Penca, irackého prezidenta Sáliho, argentínskeho prezidenta Fernandéza i bahrajnského korunného princa Salmána.

Tieto bližšie nešpecifikované zmeny týkajúce sa povinností prefekta Gänsweina nastávajú po tom, ako sa objavili otázky súvisiace s jeho rolou v príprave knihy kardinála Saraha „Z hĺbky našich sŕdc“ o kňazskom celibáte, na obale ktorej sa pôvodne objavil Benedikt XVI. ako spoluautor. Kniha, v ktorej kardinál Sarah, prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, obhajuje kňazský celibát a jeho nezrušiteľnosť, vyšla niekoľko týždňov predtým, ako sa očakáva publikovanie posynodálnej apoštolskej exhortácie pápeža Františka po vlani prebehnuvšej Mimoriadnej biskupskej synode o cirkvi v Amazonskom regióne. Na nej bola diskutovaná možnosť svätenia ženatých mužov na kňazov z dôvodu akútnej potreby v pastoračnej praxi v tejto juhoamerickej oblasti.

Milovaná Amazónia

Ako v piatok oznámilo Tlačové stredisko Svätej stolice, nová exhortácia bude predstavená v stredu 12. februára. Jej názov bude „Milovaná Amazónia“. Text predstavia generálny sekretár Synody biskupov kardinál Lorenzo Baldisseri, osobitný sekretár Synody biskupov o Amazónii kardinál Michael Czerny, ktorý je podsekretárom Sekcie pre migrantov a utečencov Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, teológ a docent spirituality na Pápežskej Gregorovej univerzite, jezuita Adelson Araújo dos Santos, rehoľná sestra Augusta de Oliveira, brazílsky profesor Carlos Nobre, nositeľ Nobelovej ceny za rok 2007 a člen Komisie enviromentálnych vied Národnej rady pre vedecký a technologický rozvoj.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.