TopTip

V októbri ekumenický patriarcha Bartolomej navštívi Londýn

V októbri ekumenický patriarcha Bartolomej navštívi Londýn Ekumenický patriarcha Bartolomej. Zdroj: TK KBS

V októbri ekumenický patriarcha Bartolomej navštívi Londýn

Ekumenický Patriarcha Bartolomej pricestuje v októbri do Londýna na pastoračnú návštevu. Tá je podľa Konštantínopolského patriarchátu naplánovaná na 21. až 25. októbra. Príležitosťou Bartolomejovej cesty je 100. výročie „Archieparchie Thyateira a Veľká Británia“.

Zatiaľ čo táto archieparchia bola založená v roku 1922, prítomnosť gréckych pravoslávnych kresťanov na Britských ostrovoch siaha najmenej do 17. storočia. V Anglicku, Škótsku, Walese, Severnom Írsku a Írsku je v súčasnosti približne 110 gréckych pravoslávnych farností a niekoľko monastierov. Grécku pravoslávnu cirkev v Spojenom kráľovstve spravuje arcibiskup Nikitas Ljulias, ktorý sídli v Londýne.

Grécka pravoslávna „arcidiecéza Thyjateira a Veľká Británia“ bola založená v roku 1922. Stalo sa tak v nadväznosti na bolestnú porážku Grékov v grécko-tureckej vojne. Táto archieparchia bola pomenovaná podľa mesta, respektíve podľa región Thyateira na území dnešného Turecka. Kedysi išlo o dôležitú pravoslávnu eparchiu, ktorá však v roku 1922 po grécko-tureckej vojne prakticky vyhasla; tak ako takmer celá prítomnosť Grékov v Turecku.

Zdroj: Pro Oriente

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Schönes Haus für eine große Familie.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.