TopTip

V parížskom Louvri vznikne oddelenie pre umenie Byzancie

V parížskom Louvri vznikne oddelenie pre umenie Byzancie zdroj foto: pexels.com

Najneskôr do roku 2025 má byť v parížskom Louvri otvorené nové Oddelenie pre umenie Byzancie a východného kresťanstva. Oznámila to riaditeľka múzea Laurence des Carsová podľa novín „La Croix“ vo štvrtok v Elyzejskom paláci, sídle francúzskeho prezidenta. Už pri svojom vymenovaní v máji 2021 des Carsová dala prísľub založenia deviateho oddelenia. Podľa správy tento projekt bol na pracovnom programe už v roku 2011, ale v roku 2014 od neho upustil jeden z jej predchodcov, totiž Jean-Luc Martinez.

Zbierky budúceho Oddelenia umenia Byzancie a východného kresťanstva by podľa riaditeľky múzea mali zhromaždiť okolo 12 000 artefaktov, ktoré sú v súčasnosti rozmiestnené v siedmich oddeleniach Louvru. Sú medzi nimi majstrovské diela, ako napríklad váza z Emesy, Barberini slonová kosť, pozostatky koptského chrámu Baouit alebo ikona z prírodných minerálových korálikov lapis lazuli z pokladnice opátstva Saint-Denis.

Des Carsová povedala, že kolekcia patrí medzi „najpozoruhodnejšie na svete“ a siaha od vzniku prvých kresťanských obrazov až po začiatok 19. storočia. Veľké medzinárodné múzeá v New Yorku, Washingtone, Berlíne, Londýne a Aténach už venovali priestor umeniu východného kresťanstva. Aj des Carsová chce, aby bol projekt chápaný ako politické gesto Francúzska v prospech kresťanov na Východe, z ktorých niektorí sú prenasledovaní.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
House with winter garden.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.