TopTip

Zo zahraničia
V pražskom exarcháte oslávili bl. Dominika Metoda Trčku CSsR

V pražskom exarcháte oslávili bl. Dominika Metoda Trčku CSsR

V pražskom chráme Matky ustavičnej pomoci a svätého Kajetána na Malej Strane bola v utorok 25. augusta slávnosť pri príležitosti sviatku blahoslaveného mučeníka Dominika Metoda Trčku CSsR.

Tento rok si pripomíname 110. výročie jeho kňazskej vysviacky (17. júla 1910) a primičnej (prvej) svätej liturgie, ktorú blahoslavený Metod Dominik slúžil práve v tomto chráme. Organizátorom slávnosti bolo Veľkoprepošstvo vojenského a špitálskeho rádu svätého Lazára Jeruzalemského v Čechách v spolupráci s Pražským gréckokatolíckym exarchátom.

Chrám Matky ustavičnej pomoci a svätého Kajetána začali stavať na konci 17. storočia. Otcovia redemptoristi ho do správy dostali v roku 1869. Pôsobili tu až do smutne známeho roku 1950, kedy boli rehole na území vtedajšieho Česko-Slovenska zlikvidované. Chrám im bol vrátený až roku 2005 a v roku 2018 redemptoristi uzavreli dohodu o užívaní chrámu s Vojenským a špitálskym rádom svätého Lazara Jeruzalemského.
Blahoslavený Metod Dominik Trčka CSsR (1886-1959) sa narodil vo Frýdlante nad Ostravicí do mnohopočetnej rodiny. V roku 1902 vstúpil do Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa – Redemptoristom, kde v roku 1904 zložil prvé sľuby. Po vysviacke v roku 1910 pracoval ako misionár a skúsenosť Prvej svetovej vojny a práca so slovanskými utečencami v ňom prebudila záujem o kresťanský Východ. V roku 1919 odchádza do Ľvova, kde sa učí jazyk, ale predovšetkým byzantský obrad. Tu začína viac používať svoje druhé meno Metod, ktorého obrazu sa pripodobnil, zanechajúc svoju domovinu i rodný latinský obrad a začal slúžiť v byzantskom obrade pre veriacich východného Slovenska a Podkarpatia. V roku 1921 prichádza do Stropkova. V roku 1946 sa stáva protoihumenom (predstaveným) novej viceprovincie gréckokatolíckych redemptoristov na Slovensku. Počas „barbarskej noci“ v apríli 1950 ho internovali. Bol odsúdený a prebýval vo viacerých väzniciach. Za spievanie vianočnej koledy ho poslali na samotku, ktorá podlomila jeho chatrné zdravie natoľko, že zomrel vo väznici v Leopoldove v marci 1959. Za blahoslaveného ho vyhlásil pápež Ján Pavol II. v roku 2001 v Ríme.
Božskej liturgii v utorok 25. augusta 2020 na Malej Strane predsedal vladyka Ladislav Hučko, pražský apoštolský exarcha, spolu s otcom Kornelom Balážom, ceremoniárom a členom rádu sv. Lazara Jeruzalemského. Ďalej spoluslúžil o. Janko Bilý, duchovný správca slovenskej gréckokatolíckej farnosti v Brne, ktorý na slávnosť zo svojej farnosti priniesol relikvie blahoslaveného Metoda Dominika, ktoré sú uložené v jeho farnosti. Slávnosti sa zúčastnili aj ďalší duchovní a veriaci latinského i byzantského obradu.

V súvislosti s oslavou blaženého Metoda je dobré pripomenúť si i každoročnú púť k jeho relikviám, ktorá sa uskutoční aj tento rok, v sobotu 29.8.2020 a na ktorú aj týmto chceme pozvať záujemcov. Začiatok pešej púte je v Nižnom Hrabovci o 6.15 v sobotu ráno a predpokladaný príchod do baziliky je okolo 17:00 v ten istý deň. K pútnikom sa môžete pripojiť kdekoľvek počas púte. Bližšie informácie o púti sú dostupné na priloženom plagáte, alebo FB skupine „Priatelia blahoslaveného mučeníka Dominika Metoda Trčku.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 01.10.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra, za manželov Tomáša a Mirku, za počatie zdravého bábätka. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Aby sme si stále boli nápomocní a držali spolu. Nech nám archanjel Michal pomáha bojovať proti zlému. Miroslava
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.