TopTip

V Prešove si pripomenuli 14. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris

V Prešove si pripomenuli 14. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris TK KBS

V Prešove si pripomenuli 14. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris a povýšenia Prešovskej eparchie na archieparchiu a sídlo metropolie. Prešovský arcibiskup Ján Babjak pripomenul, že to bola dlhoročná túžba celej gréckokatolíckej cirkvi, aby boli viac zviditeľnení pred svetom. „Aby sme sa viac mohli rozrastať, aby sme mali plnú cirkevnú štruktúru. Vďaka Bohu, v roku 2008 roku Svätý otec Benedikt XVI. vypočul naše modlitby, naše prosby a ustanovil Gréckokatolícku metropolitnú cirkev sui iuris,“ povedal vladyka Ján.
V Katedrále svätého Jána Krstiteľa v Prešove slávili ďakovnú archijerejskú svätú liturgiu. Slávnostným kazateľom bol generálny vikár Ľubomír Petrík. Pripomenul, že gréckokatolícka cirkev je síce malá, ale je dôležité, aby v tomto sekularizačnom trende bola vzorom. „Sme jednoduchí ľudia, sme hriešni ľudia, sme nedokonalí, predsa Boh každého z nás pozýva, aby sme boli vzorom v slove, v správaní, v našich postojoch, v našom zmýšľaní pred týmto svetom,“ zdôraznil.
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku má podľa aktuálnych výsledkov sčítania obyvateľstva z roku 2021 viac ako 218-tisíc veriacich. V porovnaní s posledným sčítaním obyvateľstva narástol počet veriacich o 5,5 percenta.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Piccola casa ideale come cottage con giardino.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.