TopTip

Zo zahraničia
V Ríme si pripomenú kandidáta blahorečenia Alojza Máriu Chmeľa

V Ríme si pripomenú kandidáta blahorečenia Alojza Máriu Chmeľa

Osobnosť Božieho služobníka brata Alojza Máriu Chmeľa od Ukrižovaného Ježiša, rehoľníka z Rádu bosých augustininánov pôvodom zo Spišskej Starej Vsi, si pripomenie slovenská komunita v Ríme, kde zomrel 16. augusta 1939.

Svätá omša 28. januára o 16:00 v kaplnke Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda bude pripomenutím si duchovného odkazu osobnosti mladého slovenského rehoľníka Alojza Máriu Chmeľa, kandidáta blahorečenia, pri 39. výročí prenesenia jeho ostatkov. Minulý rok 16. augusta sme si pripomenuli 80. výročie jeho odchodu do večnosti.

„Chceme tak nadviazať na tradíciu slovenskej emigrácie, s cieľom pripomenúť si hrdinské čnosti tohto mladého slovenského rehoľníka žijúceho v Ríme. Preto Vás na túto svätú omšu srdečne pozývame.“ Týmito slovami pozval verejnosť na utorok 28. januára do Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda jeho rektor Pavol Zvara.

Telesné pozostatky Božieho služobníka brata Alojza Máriu Chmeľa od Ukrižovaného Ježiša boli  28. januára 1971 prenesené do Kostola „Gesù e Maria“ na Via del Corso v Ríme, kde sú uložené v bočnej lodi. Jeho kauza blahorečenia sa nedávno spojila s kauzami troch ďalších bosých augustiniánov zo 16. – 18. storočia do spoločného kánonického procesu uznania hrdinských cností.

Pre Vatikánsky rozhlas priblížil aktuálnu situáciu kauzy o. Jozef Rajčák, slovenský kňaz pôsobiaci v Ríme, ktorý už roky spolupracuje na príprave materiálov v procese blahorečenia Alojza Chmeľa.

Ako vysvetlil, Postulatúra Rádu bosých augustiniánov v súčasnosti pracuje na procese štvorčlennej skupiny: Ctihodný páter Giovanni Nicolucci da San Guglielmo (1552-1621), Ctihodný páter Carlo Giacinto Sanguineti di Santa Maria (1658-1721), Boží služobník brat Santo di Santi di Santo Domenico (1655-1728) a napokon slovenský rehoľník, Boží služobník brat Alojz Mária Chmeľ od Ukrižovaného Ježiša (1913-1939).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.